Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Samsung, Sürücüler VR Gözlüğü Üzerinde Çalışıyor

0 16

Günümüzde birçok üst segment araç, karanlıkta yayaların algılanmasına yardımcı olmak için ses denetimi, acil durumlarda otomatik frenleme, otomatik sürüş ve velev gece görüşü üzere kimi yüksek teknoloji seçenekleriyle donatılıyor. Her geçen gün gelişen araba teknolojilerine bir ek da dala pek de yakın olmayan Samsung’dan geldi.

Daha çok ürettiği elektronik cihazlarla tanıdığımız Samsung, sürücülerin daha güzel ve daha çokça güvenlikle sürüş yapmasına yardımcı olacak benzersiz bir tahlil buldu. Şirket, adım adım navigasyonu direkt kullanıcının lenslerine yansıtan bir sanal gerçeklik gözlüğü için patent müracaatında bulundu.

Samsung’un navigasyon desteği sağlayan VR gözlüğü nasıl çalışıyor?

Samsung’un patent başvurusunu yaptığı VR gözlüğü, temel mealde sürücülerin sık görmesi gereken sürat haberi üzere malumatları aracın ön camına yansıtan head-up display (HUD) üzere çalışıyor. Bu noktada gözlük, haberleri ön cama yansıtmak mahalline direkt sürücünün takmış olduğu VR gözlüğe göndererek sürüş deneyimini bir üst noktaya taşımayı vadediyor.

Bu gözlükleri kullanan insanlar, adım adım navigasyon haberlerinin yanı sıra yakındaki yakıt istasyonlarını (fiyatlar dahil), restoranları ve öteki ilgi alımlı alanları gözlükle birlikte sanal gerçeklikle görüntüleyebilecek. Bunu yapmak içinse gözlükler, akıllı telefonlardaki bir harita pratiği yahut aracın dahili GPS‘i ile senkronize edilecek.

Otomotiv sanayisinde artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojilerine olan yatırım artıyor:

Otomotiv sanayisi, artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) teknolojilerine en çok yatırım yapılan kesimlerin başında geliyor. Statista’ya nazaran global otomotiv pazarında AR & VR tahlillerinin 2025 yılına kadar yaklaşık 673 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu noktada Samsung’un sürücüler için VR gözlük başvurusu kesimde pek de yeni bir kavram değil.

2017 yılında İsviçre merkezli WayRay, şirketin ‘Navion’ olarak isimlendirdiği arabalar için birinci holografik navigasyon sistemini tanıtmıştı. Fakat WayRay’in sisteminin çalışması için ekstra bir gözlüğe muhtaçlık duyulmuyordu.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.