Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Samsung’dan Z Halinde Katlanabilir Telefon Patenti

0 13

Katlanabilir telefon pazarında daha büyük hisse elde etmek ve fark yaratmak isteyen Samsung, geçtiğimiz günlerde yeni bir katlanabilir akıllı telefonun tasarım patentini aldı. Nispeten tuhaf bir dizayna sahip olan bu dizaynda telefon, Z formunda öne ve geriye olmak üzere iki cepheye de katlanabiliyor. Bilhassa son vakitlerde piyasa sürülen katlanabilir telefonlarda yahut ortaya çıkan katlanabilir telefon patentlerinde gördüğümüzden farklı olarak Samsung tarafından patenti alınan bu tasarım, katlanmaktan çok 'bükülebiliyor' diyebiliriz.

Ortaya çıkan patent görselinden de görülebildiği üzere bu tasarım iki istikamete birden bükülebiliyor. İki istikamete birden bükülen bir telefonun ne kadar kullanışlı olabileceğiyse merak konusu. Ekranın bu biçimde bükülebiliyor olması da akıllara bu tasarımı tahminen de akıllı telefon olarak göremeyebileceğimizi getiriyor. Bu mülahazaya dayanak olarak da bu patentin, aslında Samsung'un telefon üreten ünitesi Samsung Electronics tarafından değil, ekran üreten Samsung Display tarafından alınmış olması gösteriliyor. Bu da demek oluyor ki bu tasarım, akıllı telefon özelliklerine sahip olmadan yalnızca bükülebilen bir ekran olarak önümüze çıkabilir.

Samsung'un patentini aldığı tasarım:

Patenti alınan dizaynın ortaya çıkan teknik çizimlerinde görüldüğü üzere tasarım üzerinde rastgele bir tuş, giriş yahut kamera bulunmuyor. Her ne kadar dizaynın ismi 'Flexible Smartphone' (Bükülebilir Akıllı Telefon) olarak geçse de patentin ekran üreten Samsung Display tarafından alınması, bu dizaynda bir akıllı telefonun hakikaten Samsung tarafından üretilip üretilmeyeceği konusunda akıllarda soru işareti bırakıyor. 

Başkaca Samsung'un yeni çıkacak olan katlanabilir telefonu Galaxy Fold 2'den de yeni haberler var. Güney Kore'den gelen haberlere göre ağustos ayında satışa çıkması planlanan Galaxy Fold 2'nin şu an itibarıyla seri üretimine başlanıldı. Başkaca ortaya çıkan gayrı haberlere nazaran Samsung, Galaxy Note20 serisiyle birlikte piyasa süreceği Galaxy Fold 2'nin yanı sıra bir de Galaxy Fold Lite isminde daha bütçe dostu bir telefonu da tanıtmayı planlıyor. Bütçe dostu demişken olağan ki katlanabilir telefon piyasası standartlarında bir 'bütçe dostu' tabirinden bahsediliyor. Bu bağlamda Galaxy Fold Lite'ın 1.000 dolardan düşük bir fiyata sahip olacağını düşünülmüyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.