Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Samsung’un AR Gözlüğü İçin Aldığı Patent Ortaya Çıktı

0 13

Samsung bugünlerde birçok yeni girişim üzerinde çalışıyor. Yeni katlanabilir telefonlar, yeni Galaxy Note20 serisi ve akıllı saatlerin yanı sıra AR (artırılmış gerçeklik) gözlükleri üzerinde de çalışmaya başlayan Samsung, 4 Haziran tarihinde aldığı AR gözlük tasarım patentini açıkladı. Açıklanan bu patentle birlikte Samsung, ahir akıllı gözlük yapmanın bir yolunu bulmuş üzere görünüyor. 

Samsung'un üzerinde çalıştığı bu gözlük; akıllı telefonlara, tabletlere ve daha birçok cihaza bağlanarak kullanıcılara artırılmış gerçeklikte manzaralar sunacak. Gelin Samsung'un geliştirdiği akıllı gözlük için yaptığı açıklamalara birlikte göz atalım.

Samsung'un AR gözlük patenti ve yaptığı açıklama:

Samsung'un artırılmış gerçeklik gözlükleri için yaptığı teknik açıklama şu halde: “Bir elektronik cihaz geliştirildi. Bu elektronik cihaz bir dokunmatik ekran, bir muhabere modülü ve bu dokunmatik ekranla entegrasyonlu çalışan en az bir işlemciyi içeriyor. Cihazın içerisinde bulunan en az bir tane olacak olan bu işlemci, muhabere modülünü kullanarak artırılmış gerçeklik cihazına birincil içeriğin görüntülenmesini sağlayan doneleri aktaracak, birincil içeriğin dokunmatik ekranda kullanılabilmesi için arayüzü görüntüleyecek, muhabere modülünü kullanarak AR cihaza birincil çıkıştan sağlanan imajın, arayüze ulaşmasını sağlayacak ve yeniden tıpkı biçimde muhabere modülünü kullanarak ikincil bir kaynaktan sağlanan manzaranın dokunmatik ekrana ulaşmasını ve ulaşan dataların ikincil arayüz sayesinde denetim edilmesini sağlayacak.” 

Bu teknik haberlerin nispeten karışık göründüğünü biliyoruz. Kısaca özetlemek gerekirse Samsung geliştirecekleri, AR gözlüğünün iki farklı çerçevesine iki farklı imgeyi yansıtabilecek bir işlemci kullanacaklarını açıklıyor. Başkaca bu iki farklı imgenin denetimi için de cihazda iki farklı arayüz olacak.

İki farklı olgunun işlenmesi ve arayüzün denetim edilmesi için de Samsung şu an için en az bir tane işlemci kullanmayı planladıklarını belirtiyor. AR gözlükler için ilerleyen vakitlerde daha çok detay ortaya çıkacak üzere görünüyor. Gelecekte telefonumuzu elimize almamıza gerek bile kalmadan içerik görüntüleyebileceğimiz bu teknolojiyi hepimiz merakla bekliyoruz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.