Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Samsung’un Huawei 5G Yongalarını Üretebileceği Söylendi

0 467

Son yıllarda ürettiği akıllı cihazlarla ismi büyük teknoloji şirketleriyle birlikte anılmaya başlayan Çinli dev Huawei için gelen Amerika Birleşik Devletleri yasağı geçtiğimiz ay bir sene mühletle uzatılmıştı. Bu da yetmezmiş üzere şirkete bir berbat haber de yerkürenin en büyük yarı iletken üreticilerinden bir tanesi olarak bilinen Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’den (TSMC) geldi. ABD’den gelen ambargonun uzatılması üzerine TSMC, Huawei’den alınan yeni siparişleri durdurduğunu açıkladı.

Huawei’in kıymetli tedarikçilerinden biri olan TSMC’nin bu farz kararından sonra Çinli devin yongalarını nereden alacağı merak konusu oldu ve firma işlerini sürdürebilmek için yeni yollar aramaya başladı. Ortaya çıkan yeni bir rapora nazaran Samsung’un bu duruma el atacağı ve Huawei’nin 5G yonga setlerini üretmesine yardımcı olabileceği ortaya çıktı. Bu sırada TSMC’nin siparişi uzun mühlet evvel alınan ve şu an üretim aşamasında olan HiSilicon Kirin yonga setiyle çalışan 5G baz istasyonlarını teslim etmek için bir kontrat imzalamış olduğunu hatırlatalım.

Görüşmelerin sürdüğü söyleniyor:

TSMC’den alınacak olan siparişin teslim tarihinin Eylül 2020 olması Samsung’un kararını etkilememiş olacak ki iki dev şirketin görüşme halinde olduğu da gelen malumatlar arasında. Yerkürenin en büyük yonga üreticilerinden bir tanesi olarak bilinen Güney Koreli dev şirketin 7 nm yonga setleri üretmek için Hollandalı firma ASL tarafından geliştirilen Extreme Ultra Violet (EUV) litografi makinelerini kullandığı biliniyor.

Samsung’un cihaz ve eser testleri için Japonya merkezli ekipman kullandığı da gayrı bir haber. Yani şirketin kullandığı ABD asıllı rastgele bir cihaz olmadığından Huawei için üretim yapabilmesi şimdilik muhtemel üzere görünüyor. Şimdi iki dev şirketten de bu bahiste resmi bir açıklama gelmiş değil, bahsin nasıl şekilleneceğini ilerleyen günlerde takip edip göreceğiz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.