Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Satürn’ün uydusu 100 kat süratle uzaklaşıyor!

0 9
ABONE OL

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ile İtalyan Uzay Ajansında vazifeli bilim kişileri tarafından yapılan keşfin ayrıntıları “Nature Astronomy” mecmuasında yayımlandı.

Bilim kişilerinin, NASA’nın Cassini uzay aracından elde edilen doneyi kullanarak yaptığı hesaplama, Titan’ın Satürn’den her yıl 11 santimetre, yani sanılanın 100 katı daha süratli biçimde uzaklaştığını gösterdi.

Keşfin birebir devirde Titan’ın Satürn’e çok daha yakın arada oluştuğu, aradan geçen hengamda gezegenin 1,2 milyon kilometre uzağına gittiği izlenimi uyandırdığı belirtildi.

Satürn’ün Güneş Sistemi’nin birinci günlerinde 4,6 milyar yıl evvel oluştuğu biliniyor

Satürn’ün Güneş Sistemi’nin birinci günlerinde, 4,6 milyar yıl evvel oluştuğu bilinirken, gezegenin halkaları ve 80’den çokça aydan oluşan sisteminin var oluş süreciyle ilgili araştırmalar sürüyor.

California Teknoloji Enstitüsünde hizmetli teorik astrofizikçi Jim Fuller, keşif için “Bu, Satürn’ün ay sisteminin ve potansiyel olarak halkalarının daha evvel sanılandan daha dinamik biçimde oluştuğunu ve geliştiğini gösteriyor.” değerlendirmesini yaptı.

Yerküre’nin uydusu Ay da yerküreden her yıl 3,8 santimetre uzaklaşıyor.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.