Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Seagate, FireCuda 120 SSD’yi Tanıttı

0 19

Hard disk dediğimizde akla birinci gelen markalardan biri olan Seagate, yeni bir SSD’sini tanıttı. Üreticilerin, ticari gayeleri doğrultusunda ‘gaming’ ismi altında çıkardığı eserler dikkat çeker vaziyette. Bu tufana Seagate de katılarak yeni FireCuda 120 SSD’yi duyurdu.

FireCuda 120 SSD’ler, sürat ve dayanıklılık için tasarlanmış üzere gözüküyor. 5.600 TB yazma kapasitesine sahip bu SSD’ler, haberleşmek için SATA III ara yüzünü kullanıyor. Oyunculara yönelik bu SSD 2,5 inç boyutuna sahip. Konumdan de tasarruf sağlayan cihaz, şık dizaynıyla oyuncular için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

FireCuda 120 SSD, kararlılık ve dayanıklılık isteyenler için birebir

Bu yeni FireCuda SSD’lerin, 3D TLC NAND flash memory teknolojisi ile üretildiğini söyleyelim. Bu nedenle performans açısından asla bir NVMe SSD ile yarışamaz. Bahsettiğimiz PCIe SSD’ler okuma ve yazma suratı olarak 3450/3200 MB/sn üzere kıymetlere ulaşabiliyor. FireCuda 120’nin ise okuma ve yazma suratı 560/540 MB/sn olarak paylaşılmış. Tüm bu sürat farkına, ilişki ara yüzlerindeki farklılıkların neden olduğunu ekleyelim.

Seagate, ismi duyulmuş bir hard disk üreticisi olarak piyasa SSD çıkarmak istediğinde tercihi NVMe SSD’ler olmuştu. Bu devrana kadar markanın çıkardığı oyuncu serisi olan FireCuda, SSD olarak bünyesinde NVMe SSD barındırıyordu. Aileye yeni bir üye ekleyen Seagate, FireCuda 120 SSD ile FireCuda sınıfına 2,5 inçlik yeni bir SSD getirmiş oldu. Evvelki FireCuda SSD’nin PCIe M.2 irtibatıyla kıyaslandığında, yeni FireCuda, 2,5 inçlik yapısıyla anakart tarafına kasaya monte edilecek.

Evvelki nesil FireCuda’yla kıyaslandığında daha yavaş olması sizleri şaşırtmasın. Hala alışılagelmiş bir hard diskten 30 kata kadar daha süratli olduğunu söyleyelim. Bu sürat farkını bilgisayarınızı açarken, pratik yüklerken yahut uygulamayı silerken görebilirsiniz.

SSD’nin yazılım güncelleme ve sağlık malumatını, Seagate’in yapmış olduğu SeaTools’dan denetim edebileceğinizi söyleyelim. Dört farklı kapasite seçeneği ile birlikte gelen SSD’de, 500 GB ile 4 TB arasında tercih yapabilirsiniz.

500 GB modelin yeni kurla Türkiye fiyatının (KDV hariç) 716 TL, 4 TB modelinin ise (KDV hariç)4.439 TL olduğunu belirtelim.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.