Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Sicil affı 2020 çıkacak mı? Banka kredi sicil affı Resmi Gazete’de yayımlandı mı?

0 111

Türkiye de 10 Mart tarihinde çıkan ilk koronavirüs den sonra yurt genelinde alınan önlemler arttırılmış durumda. Buna göre koronavirüs ile mücadele de en çok yaşanan sorular ve ekonomi ile ilgili bilgiler konusunda haber alınmaya devam ediliyor. Peki Sicil affı çıktı mı? Sicil affı çıkacak mı? Banka kredi sicil affı resmi gazete de yayınlandı mı işte tüm detaylar…

2020 Banka Sicil Affı Çıktı Mı?

TBBM Genel Kurulu tarafından alınan ekonomik alanında ki düzenlemeler ve yaşanan gelişmelere göre “‘Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmelerine devam edilecek..” Peki buna göre sicil affı ile ilgili TBMM tarafından nasıl bir gelişme oldu veya bekleniyor.

Sicil Affı Resmi Gazete Yayınlandı mı?

Gelinen küresel sağlık krizi tüm ülkeleri etkilediği gibi Türkiye’yi de etkisi altına almaya başladı. Ne kadar diğer ülkelere oranla iyi bir durumda olsak dahi ticaretin gün geçtikçe azalması ekonomiyi kötü etkilediğini söyleyebiliriz. Peki sicil affı resmi gazete de yayınlandı mı? Peki sicil affı hakkında son durum nedir?

Sicil Affı Yasası Son Durum

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sicil affı konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Koronavirüs ile ilgili ekonomik anlamda mücadele için yeni kararlar alınmaya başlandı. Alınan kararlar doğrultusunda yasalaşan kararlar hemen uygulanıyor.

Bankaların veto ettiği, kredi kullanamayanlar için de sicil affı gündeme geldi. AK Parti kurmayları tarafından sicil affında tavsiye kararı hakkında alacaklarını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Mevcut düzenlemede kara listede olanlara kredi verilmesinde bankacılar sorumlu tutuluyor. Biz yeni yasa ile kara listenin dikkate alınmayacağını söyleyeceğiz. Ama sonuçta yine bankalar kendileri karar verecek.”

Sicil Affı Çıkar Mı?

Küçük ve Orta Boy İşletmelerin (KOBİ) bankalardan kredi kullanımını hızlandırabilmesi için “sicil affı” yasası çıkarılması gerektiğini vurgalayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koronavirüs en çok etkileneceği sektörlerden olan turizm, eğlence, konaklama, seyehat gibi sektörlerin en çok etkilendiğini ve bu sektörler için “Turizm Tanıtma Fonu” ve “Konaklama Vergisi” getiren yasanın yürürlükten çıkarılmasının gerektiğini belirtti.

Sicil Affı Nedir?

Geçmişte aldığı kredilerin ödenmemesi veya herhangi bir sebeple sicili bozulan özellikle kara listeye giren kişilerin, kredi almakta zorlanan esnafların, bankalarla çalışabilir duruma gelmesi için sicil affı yasası bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.