Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Someday You’ll Return’ün Performans Testi

0 22

J.U.L.I.A.: Among the Stars isimli oyunun yaratıcısı olan CBE Software, geçtiğimiz Nisan ayında yeni hikâye tabanlı oyunları olan Someday You’ll Return’ü satışa çıkardı. Ruhsal tansiyon kategorisinde mahal alan bu oyun, grafik motoru olarak Unreal Engine 4’ü kullanıyor.

Bu performans testi için kullanılan bilgisayar, Windows 10 64 bit işletim sistemine sahip ve bilgisayarın donanım özellikleri ise şu biçimde sıralanıyor:

  • Intel i9 9900K işlemci
  • 16 GB DDR4 3600 Mhz bandında Ram
  • AMD Radeon RX580 ve RX Vega 64, başkaca NVIDIA’nın RTX 2080Ti, GTX980Ti ve GTX690 ekran kartları

Someday You'll Return kendi içerisinde test için bir 'benchmark' pratiği bulundurmuyor, bu yüzden testler oyunun daha çok grafik detayına sahip olan 'orman' kesiminde gerçekleştirildi. Başkaca oyunun farklı çekirdeğe sahip işlemcilerde nasıl bir performans göstereceğini deneyimlemek için sanal olarak çift çekirdek, dört çekirdek ve 6 çekirdek olmak üzere 3 farklı işlemci tipi simüle edildi. Someday You'll Return, 'Hyper Threading' özelliğine çift çekirdek işlemcide 60 fps 1080p Ultra manzara ayarlarında çalışıyor lakin bu özelliğe sahip olunmadığı takdirde oyun içinde takılma sorunu baş gösteriyor. 

Someday You'll Return, Unreal Engine 4 grafik motorunu kullanan ve daha çok grafik kartı tabanlı bir oyun olduğu için teste özel oluşturulan sistemde taraf alan NVIDIA grafik kartlarından bir oldukça şık yararlanıyor. RTX2080Ti, AMD Radeon RX Vega 64 ve GTX980Ti ekran kartları 1080p Ultra ayarlarda problemsiz bir performans sağlarken AMD Radeon RX580 bu ayarlarda kararlı bir 60fps pahasına sahip performans sergileyemiyor.

Imaj kalitesi 2560×1440 pahasına yükseltildiğinde ise vakit hengam 58 fps kıymetlerine düşüş yaşasa da AMD RX Vega 64 hala akıcı bir oyun deneyimi sağlayabiliyor. NVIDIA tarafında ise RTX2080Ti 1440p imaj kalitesinde de meselesiz bir performans sağlıyor gelgelelim 4K pahasında NVIDIA'nın en yüksek performansa sahip bu kartı sabit olarak 60 fps bedelini vermekte zorlanıyor. 

Bir Indie oyun olmasına karşın Someday You'll Return, grafik açısından pek düzgün bir performansa sahip. Tekrar de, oyun birtakım düşük çözünürlük doku, çok kaliteli olmayan karakter detayları ve gölgelendirme yanlışları üzere dertlere sahip. Lakin bütün bu meselelerin yanı sıra oyunun geneli çok düzgün görünüyor ve şık bir deneyim sağlıyor.

Sonuç olarak Someday You'll Return vesair Unreal Engine 4 kullanan bağımsız oyunlarla misal bir performans sergiliyor. Tabi ki Triple A oyunlarının sahip olduğu imkan ve iyileştirmelerden mahrum kaldığı için oyunun genel performansı bazen sorgulanabilir bir hâl alabiliyor. Tekrar de, DirectX 11 kullanan bağımsız bir oyuna nazaran geniş bir işlemci yelpazesinde çok sıkıntısız çalışıyor.

Oyun içerisinden birtakım Ultra/4K imajlar:

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.