Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Sony PlayStation 5 resmi olarak tanıtılıyor! Canlı yayın ve tüm özellikleri burada…

0 14

Uzun devirdir merakla beklenen yeni oyun konsolu PlayStation 5 tanıtılıyor. Sony PlayStation 5’in tüm özellikleri burada. PlayStation 5 teknik özelikleri neler? PlayStation 5 fiyatı ne kadar? PlayStation 5 canlı yayını nereden izlenir? Tüm soruların yanıtı burada…

Bugüne kadar Sony tarafından PlayStation 5 hakkına kimi özellikler açıklandı, ama konsolun nasıl olacağını net bir biçimde bilmiyoruz. Görsel mealde ve teknik detaylarda nelerin bizi beklediğini birazdan öğreneceğiz.

PlayStation 5 teknik özellikleri

Sony’nin bugüne kadar açıkladığı özelliklerde bizleri; AMD RDNA 2 mimarili ekran kartı ve yeniden AMD marka olan Zen 2 mimarili işlemci bekliyor. Bunların yanı sıra 16 GB GDDR6 RAM ve 825 GB ultra süratli SSD’ye sahip olacak.

8 çekirdekli maksimum 3.5 GHz saat frekansı sunan AMD Zen 2 mimarisinden (Ryzen 3000 serisinde bulunan işlemci mimarisi) ve 10.28 TFLOP süreç gücündeki AMD RDNA 2 GPU’suna sahip olan PlayStation 5, 16 GB GDDR6 bellekler ile birlikte gelecek.

PlayStation 5 hakkındaki dedikodulara nazaran konsolun maksimum gücü 10.28 TFLOPs olurken, stabil performansı ise 9.2 TFLOPs olacağı cihetinde. Şu an için bu savlar ne kadar hakikat bilinmiyor, lakin Sony’nin yaptığı açıklamaların daima “en yüksek” sıfatı altında olduğunu düşünürsek argümanlar hakikat olabilir. Bu dedikoduların doğruluğu bu gece ayan olacak.

Sony tarafından yapılan açıklamalara nazaran, kullanılan SSD oyun geliştiricilerin çok daha rahat olmasına ve prodüksiyon aşamasında daha kolay oyun geliştireceklerine vurgu yaptı. Geliştiricilerin rahatlaması da, ortaya çıkan oyunlarda doğal olarak tesirini gösterecek.

825 GB depolama bulunduran konsol, saniye de 5.5 GB done aktarım süratiyle bu meydanda sağlam performans çizecek. Konsolu konsol yapan kıymetli özellikler bunlar. Natürel bunların yanında getirdiği teknolojiler ve yazılımsal şeyler bulunuyor. Aslında zaten Sony’nin kendine güvendiği nokta da burası oluyor.

Yeni konsolla birlikte bizleri karşılayacak 38 oyun aşikâr oldu. Bu oyunlar; Madden 21, EA Sports NHL 21, Moonray, Gothic Remake, MicroMan, Nith’O Infinity Reborn, Observer System Redux, Path of Exile 2, Outriders, PsyHotel, Quantum Error, Rainbow Six Quarantine, Rainbow Six Sieg,e Redo! Enhanced Edition, A Rat’s Quest: The Way Back Home, Assassin’s Creed Valhalla, Battlefield 6, Chorus, Cygni All Guns Blazing, Dauntless, DiRT 5, Dragon Age 4, Dying Light 2, FIFA 21, Godfall, Gods & Monster, Scarlet Nexus, Sniper Elite 5, Soulborn, Starfield, The Elder Scrolls 6, The Lord of the Rings Gollum, The Sims 5, Ultimate Fishing Simulator 2, Vampire The Masquerade Bloodlines 2, Warframe, Watch Dogs Legion ve WRC 9. PlaySatation 4’n piyasaya sürüldüğü devranları hatırlıyorum da, o devirde sadece Fifa, NBA, Killzone 2, Knack 2 ve inFamous: Second Son piyasaya çıkmıştı.

Ayrıntılar geliyor, lütfen bekleyin…

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.