Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Sony, Yapay Zekalı Imaj Sensörü IMX500’ü Duyurdu

0 33

Yerkürenin en büyük sensör ve kamera üreticilerinden Sony, bir müddettir üzerinde çalıştığı yeni imaj sensörü IMX500’ü gün yüzüne çıkardı. Sahip olduğu Yapay Zeka (AI) desteği ile yerkürede bir birinci olan sensör, bulut hizmetlerini kullanırken data iletim gecikmesini azaltmayı, saklılıkla ilgili kaygıları en aza indirmeyi ve güç tüketimini minimize etmeyi vadediyor.

Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) yayılması, her cins cihazın buluta bağlanmasını sağladı ve bu çeşit cihazlardan elde edilen haberlerin, buluttaki AI aracılığıyla işlendiği haber süreç sistemlerinin tasarrufunu yaygın hale getirdi. Öte yandan, bulutta işlenen dataların giderek artması, hem hacimsel hem de zımnilik manasında kimi tasaları beraberinde getirdi.

Yapay zeka özellikli Sony IMX500 sensör, verinin tahlil edilmesi için buluta yahut yakındaki işlemciye gönderilmesini gerektirmiyor

AI manzara tahlili ve sürece işlevselliği ile donatılmış yerkürenin birinci manzara sensörü olan Sony IMX500, olgunun tahlil edilmesi için buluta yahut irtibatlı bir işlemciye gönderilmesini gerektirmiyor. Manzara haberleri mahalline meta doneler (görüntü olgularına ilişkin semantik bilgiler) üreten sensör, olgu hacmini azaltıyor ve saklılıkla ilgili telaşları en aza indiriyor.

Ayrıyeten AI desteği, yüksek süratli AI sürece ile gerçek vakitli nesne izleme üzere çok cepheli pratikler için çeşitli işlevsellik de sunuyor. Öte yandan Sony’nin yeni sensörü, ferdî tüketici elektroniği cihazlarından fazla, perakende ve endüstriyel ekipman üreten dallarda kullanılacak.

Sony IMX500’ün bulutla irtibat kuran çok daha gelişmiş AI donanımlı kameraları mümkün kılacağını söyleyen Japon teknoloji devi, hem otonom araçların hem de fabrikalarda kullanılan endüstriyel robotların karmaşık ve güç hizmetlerin üstesinden kolaylıkla gelebileceğini belirtiyor.

Görüntü kaydederken, nesnelerin yüksek bir hassasiyetle gerçek vakitli izlenmesini mümkün kılan sensör, derhal her kesim için muazzam bir işlevsellik vadediyor. Çeşidinin tek örneği olan Sony IMX500’ün kullanıldığı birinci eserlerin 2021’in birinci çeyreğinde piyasaya çıkması bekleniyor. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.