Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Sony’nin PlayStation İçin Aldığı Enteresan Patent

0 25

Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5’e dair yeni haberler çıkmaya devam ediyor. Bu sefer, yeni nesil konsola ilişkin yeni bir patent ortaya çıktı. Yerküre Fikri Mülkiyet Örgütü, patentin müracaat tarihini açıklamasa da yayınlanma tarihini 22 Mayıs 2020 olarak açıkladı. Başkaca başvuran olarak Sony Interactive Entertainment’ın yanı sıra buluşu yapan kişinin de Albhy Galuten olduğu açıklandı.

Patent, “Dynamic Music Creation In Gaming” (Oyunda Dinamik Müzik Oluşturma) halinde başlıklandırılıyor. Binaenaleyh bu patentin PlayStation konsoluyla ilgili olduğunu söyleyebiliriz gelgelelim patentte PlayStation 5’ten bahsedilmediğini de belirtelim. Alışılmış bu teknolojinin kavramsal aşamayı geçmesi halinde PlayStation 5 konsollarda mekan alması ise neredeyse kesin.

Yeni PS5 patenti

Birçok patentte anlaşılması güç ya da teknoloji jargonuyla ağırlaştırılmış bir kullanılıyor ki bu patentte de bu durum muteberliğini koruyor. Gelgelelim Sony’nin his temelli dinamik müzik oluşturmaya çalıştığını söyleyebiliriz. Bunun, oyunlarla mı yoksa PlayStation ana ekranıyla mı ilgili olduğu şimdi bilinmiyor. Bu yeni patentin, şirketin daha evvel aldığı, oyuncunun his durumunu hissedebilen denetimci özelliğiyle irtibatlı olma ihtimali bir epey yüksek.

Patentin resmi özet kısmında şu sözler konum alıyor: Dinamik müzik oluşturma için bir metot ve sistem ortaya konuluyor. Bir his, bir ya da daha çokça müzikal motife atanıyor ve bir oyun vektörü, his ile ilişkilendiriliyor. Bir ya da daha ziyade müzikal motif, his temelli olarak oyun vektörüne eşleniyor. Bir müzik kompozisyonu, oyun vektörü ya da dilek edilen hisler temelinde oluşturuluyor.”

Şu an için bunun nasıl çalışacağını bilmiyoruz. Patent tahminen de de hiçbir vakit Sony’nin elinde bulundurduğu bir fikirden öteye geçmeyecek. En nihayetinde Sony üzere firmalar birçok patent alsa da bu patentlerin büyük bir kısmı prototip aşamasında kalmasıyla biliniyor. Bunun da o patentlerden bir tanesi olup olmadığını ilerleyen devirlerde göreceğiz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.