Makalecin - Güncel Blog Yazıları

SpaceX birinci sefer uzaya astronot gönderiyor! Tarihi uçuş nasıl canlı izlenir?

0 15

Batuhan Dönertaş / Kişisel

SpaceX bugün birinci kere uzaya insan gönderecek. Tarihi uçuş için geri sayım başlarken, canlı yayında izlemek isteyen şahıslar nasıl takip edecek? Türkiye saati ile 23:33’te Robert Behnken ve Douglas Hurley’i Memleketler arası Uzay İstasyonu’na fırlatacak tarihi uçuş, NASA ve SpaceX tarafından canlı yayınlanacak. Pekala, bu tarihi hadise nasıl izlenir? Bu sorunun yanıtı haberimizde…

Demo-2 isimli vazife, NASA’nın YouTube hesabı üstünden canlı olarak yayınlanacak. SpaceX’in de uçuş saatine hakikat canlı yayın açması bekleniyor.

SpaceX yetkilileri tarafından 26 Mayıs tarihinde yapılan açıklamaya nazaran, hava varsayımları yüzde 60 ihtimalle olumlu görünüyor, yüzde 40’lık bir ihtimalle ise olumsuz hava koşulları nedeniyle uçuş ertelenecek. Yüzde 60’lık ihtimalin çok yüksek olduğu söylenemez ve bu sebeple de tarihi hikaye yarına ya da bir sonraki güne ertelenebilir.

SpaceX’in uzaya insan göndermesindeki değer ne?

SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın hayali olan Mars’a koloni kurmak için en değerli adımlardan biri Demo-2 uçuşu olacak. Şirket bu tarihi vukuatı muvaffakiyet ile tamamlayabilirse, uzaya birinci kere insan göndermiş olacak ve Mars kolonisinin birinci adımları atılmış olacak.

Bunun yanı sıra, NASA tarafından bakıldığı hengam ise Demo-2 hizmeti muvaffakiyetle tamamlanırsa, uzaydaki Rus bağımlılığından kurtulmuş olacak. Barack Obama tarafından 211 yılında iptal edilen uzay mekiği programından sonra, NASA kendi astronotlarını uzaya gönderemez hale gelmişti. Bu nedenle NASA, Rusya’nın Soyuz Roketleri ve Soyuz Kapsülleri’ne bağımlılığı oluşmuştu. Amerikan iç siyasetine de mevzu olan bu durum, SpaceX’in gerçekleştireceği başarılı uçuş sayesinde 9 yılın akabinde sona erecek.

Obama Uzay Mekiği programını neden iptal etti?

Obama’nın verdiği bu kararın ana nedeni, uzay araştırmalarına yönelik hususî yatırımı artırmaktı. NASA kendi uzay araçlarını geliştirmek mahalline, şahsi şirketlere taraf vererek maliyeti ve iş gücünü dağıtmış oldu. Yani aslında yeni bir kol doğmuş oldu.

Falcon 9 roketi ve Crew Dragon kapsülü nedir?

SpaceX astronotları, Falcon 9 roketi ve Crew Dragon kapsülü ile uzaya fırlatacak. 8 yıldır etkin bir formda kullanılan Falcon 9 roketi, şimdiki ve en tanınan roketlerden biri. Crew Dragon kapsülü ise kişili hizmetler için üretilen yeni bir uzay kapsülü.

Crew Dragon 7 kişilik kapasiteye sahip, beşerli uçuşlar için tasarlanan kapsül olarak öne çıkıyor. NASA, bu kapsülü tam kapasitesiyle kullanmayacak. Bunun yanı sıra geniş, rahat ve yalın bir dizayna sahip olan Crew Dragon kapsülü, dokunmatik ekranlarıyla Soyuz Kapsülü’ne nazaran çok daha çağdaş bir manzara çiziyor.

Uçuşun ismi neden Demo-2?

Bu tarihi uçuşun isminin Demo-2 olmasının nedeni ise, Crew Dragon kapsülü geçtiğimiz mart ayında Demo-1 ismiyle kişisiz olarak fırlatılmıştı. Bu uçuş kusursuz bir biçimde tamamlandı ve muvaffakiyetin akabinde 2019 yaz aylarında planlanan birinci beşerli uçuş, SpaceX’in Nisan ayında yaşadığı kaza nedeniyle ertelenmişti. Bir yıllık gecikmenin akabinde iyi hava kaideleri sağlanırsa Demo-2 bugün Milletlerarası Uzay İstasyonu’na fırlatılacak.

Demo-2 uçuşunu aşağıdan canlı bir formda izleyebilirsiniz.

 

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.