Makalecin - Güncel Blog Yazıları

SpaceX’in birinci kişili uzay mekiği denemesi hava koşulları nedeniyle ertelendi

0 30
ABONE OL

Açıklamada, “Hava koşulları nedeniyle bugün fırlatma sürecini gerçekleştirmiyoruz.” sözü kullanıldı ve bir sonraki denemenin ABD şark saatine nazaran cumartesi günü 15:22’de yapılmasının planlandığı söz edildi.

Kelam konusu merasime katılmak üzere ABD Lideri Donald Trump da Florida’ya gitmiş ve mekiğin fırlatılma süreçleri için tarafını almıştı.

Böylelikle 9 yılın akabinde ABD topraklarından yerküre yörüngesine gönderilecek birinci kişili uzay mekiği denemesi cumartesi gününe kalmış oldu.

İş adamı Elon Musk’ın sahibi olduğu Kaliforniya merkezli SpaceX firmasının “Crew Dragon” isimli uzay mekiği, iki astronotla birlikte Florida’daki Kennedy Uzay İstasyonun’dan fırlatma için tüm hazırlıklarını tamamlamıştı.

Laf konusu mekikte NASA astronotları Doug Hurley (53) ve Bob Behnken (9) hizmet yapıyordu.

Cumartesi yapılması planlanan uçuşun başarılı olması halinde, bundan sonraki beşerli uzay seferlerinin NASA’yı büyük bir maliyetten kurtaracağı kaydediliyor.

NASA, 2011 yılından bu yana mürettebatlı uçuş girişimini askıya almasından ötürü her seferinde astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için, Rusya’ya ilişkin Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.