Makalecin - Güncel Blog Yazıları

SpaceX’in Tarihi Fırlatma Vazifesi Uzaydan Nasıl Göründü?

0 24

Elon Musk’ın kurucusu olduğu uzay taşımacılığı SpaceX, ertelemelerin akabinde nihayet dün tarihinde birinci defa uzaya insan göndermişti. Yaşanan bu vaka SpaceX için bir birinci olma niteliği taşırken, tıpkı vakitte tarihte birinci sefer şahsi bir şirket uzaya astronot götürmüş oldu. Elektronik ortamda canlı olarak yayınlanan fırlatma hizmeti, anlık olarak milyonlarca kişi tarafından izlendi.

Bizler bu fırlatmayı yeryüzünden çekimlerle izlerken Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda (ISS) hizmet yapan üç insandan biri olan Rus kozmonot Ivan Vagner, iki NASA astronotunu taşıyan SpaceX Crew Dragon uzay kapsülünü farklı bir açıdan fotoğraflamayı başardı.

Rus kozmonot, tarihi hizmete ilişkin iki farklı fotoğraf paylaştı:

Yukarıda konum alan imajda, Dünya’nın üst atmosferinden çıkan SpaceX Crew Dragon uzay aracını görüyorsunuz. Kendi çektiği bu imgeyi Twitter hesabından paylaşan Roscosmos kozmonotu Ivan Vagner, tıpkı hengamda NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley’yi tebrik etmeyi de unutmadı.

Vagner, tarihi Demo-2 misyonuna dair farklı bir fotoğrafı daha Twitter hesabından paylaştı. Çabucak yukarıda taraf alan bu imaj ise fırlatma süreci başlamadan acilen öncesini gösteriyor. Fırlatmanın 2 dakika öncesine ilişkin olan bu fotoğraf da tekrar Rus kozmonot Ivan Vagner tarafından Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndan çekildi.

Tarihi hizmet, hava muhalefeti nedeniyle ertelenmişti:

SpaceX’in NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley’yi Crew Dragon kapsülüyle Memleketler arası Uzay İstasyonu’na taşıyacağı tarihi vazifenin olağan kurallar altında 27 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirilmesi planlanıyordu. Elverişsiz hava koşulları nedeniyle cumartesi gününe ertelenen hizmet, dün akşam muvaffakiyetle gerçekleştirildi ve SpaceX Crew Dragon kapsülü yörüngeye giriş yaptı.

Crew Dragon kapsülünü dakikalar içerisinde atmosferden çıkaran Falcon 9 roketi, kapsülden ayrılarak Atlas Okyanusu üzerinde yüzen SpaceX istasyonuna grevi dönmeyi başardı. SpaceX, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada astronotların bölgesine yerleştiğini ve Dragon uzay aracının kapağının kapatıldığını söyledi.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.