Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Spotify, George Floyd İçin 8:46 Dakika Sessiz Kalacak

0 12

Müzik yayıncılığında büyük bir pazar hissesine sahip olan Spotify, geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devleti’ndeki kimi ırkçı polislerin yaptırımı sebebiyle ömrünü kaybeden siyahi ABD vatandaşı George Floyd’un anısına platformda mahal alan çalma listeleri ve podcast yayınlarına 8 dakika 46 saniyelik bir müddetle ara verecek.  

Spotify tarafından uygulanan bu sessizlik aslında müzik sanayisinde polis şiddeti ve ırkçılığı protesto eden Blackout Tuesday (Karanlık Salı) hareketinin bir kesimi. Atlanta Records prodüksiyon şirketi pazarlama şefi Jamila Thomas ve firmanın eski çalışanlarından Brianna Agyemang tarafından başlatılan bu harekete birçok müzik şirketi de destek veriyor.  

Blackout Tuesday bu yıl çok daha büyük 'ses' getirebilir

Blackout Tuesday her yıl 2 Haziran tarihinde siyahi kişilerin haklarını ve eşitliğini desteklemek ismine kişilerin bir araya geldiği ve mülahazalarını paylaştığı bir hareket diyebiliriz. Spotify da bu harekete destek vermek ve kişilere farkındalık kazandırmak ismine yapacağı sessizlik pratiği ile ırkçılık, adaletsizlik ve eşitsizlikle uğraş etmek ve birçok siyahi iş ortaklarıyla birlikte bu adaletsizliğe dur demek istiyor. Sahip olduğu kitlesiyi iyi bir şey için kullanmak isteğini tabir eden müzik devi, bütün siyahilerin sesi olmak istediklerini de kelamlarına ekliyor.  

Platformda uygulanacak olan 8 dakika 46 saniyelik sessizlikle beraber Spotify, tüm toplumsal medya yayınlarını durduracağını ve bütün içerik logolarını siyaha bürüyeceğini belirtiyor. Siyahilerin tarihine yapılan bu haksızlık önünde sağlam bir duruş sergileyen firma son olarak ırkçılık ve adaletsizlikle savaş için çalışmalar yürüten kuruluşlara bağışta bulunacağını da açıkladı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.