Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Spotify, Ücretsiz Premium Sunan Siteleri Google’a Şikayet Etti

0 15

Spotify, 286 milyon kullanıcısıyla günümüzün en tanınan müzik platformu unvanına sahip ve her geçen gün daha çokça kullanıcı elde etmeye devam ediyor. Platformu kullanan 286 milyon kullanıcıdan 130 milyonuysa müziği reklamsız ve çevrimdışı dinlemek üzere birçok özelliği getiren Premium servisine abone olmuş durumda.

Lakin bu 130 milyon Spotify Premium kullanıcısının hepsi servise fiyat vererek abone olmuş değil. Kimi kullanıcılar, çeşitli platformlar üzerinden sağlanan yasa dışı tekniklerle platformun fiyatsız halinde bulunan sınırlamaları kaldırmayı başardı. Bu durum genellikle Android işletim sisteminde görülüyordu.

Ücretsiz Premium sunan siteler Google'a şikayet edildi:

Saf doğal olarak Spotify, bu çeşit tatbikleri kendi iş modeline bir tehdit olarak görüyor. Geçmişte de birçok sefer bu cins pratiklere baş kaldırdığını gördüğümüz tanınan müzik platformu, yeni attığı adımla bu mücadeleyi bir üst seviyeye taşımayı başardı.

Spotify AB, mart ayından bu yana Google’a Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA) bildirileri gönderiyor. Şirket, bu bildirilerde yukarıda bahsettiğimiz Premium özelliklerin fiyatsız ve yasa dışı bir formda kullanılmasını sağlayan pratiklerin dağıtıldığı sitelere taraf verdi.

Fakat Spotify’ın tek şikayeti bu çeşit pratiklerin ve sitelerin fiyatlı servislerini fiyatsız olarak dağıtmaları değildi. Spotify’a nazaran bu tatbikler birebir vakitte sahtekarlık için de kullanılıyordu. Spotify’ın gönderdiği bildiriye nazaran siteler, Spotify’ın sponsorluğunu yahut onayını almış üzere kendilerini yansıtıyordu.

Spotify, şu ana kadar bu biçimde 20’den çokça alan ismini maksadına almış durumda. Bununla birlikte şirket, 60’dan çokça URL’yi de ortadan kaldırmaya çalışıyor. Bu sitelerden birkaçına ulaşmaya çalışan kullanıcıların önüne devir zaman virüs tersi yazılımlardan ihtar bildirileri da geliyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.