Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Steam Cloud Play Duyuruldu: İşte Özellikleri

0 19

Medya oyun dalının son yıllarda en çok konuştuğu bahis bulut oyun hizmetleri. Şu ana kadar Nvidia GeForce Now ve Google Stadia ile birlikte potansiyelini görme bahtı yakaladığımız hizmet, oyuncuların en berbat bilgisayarlarda ya da rastgele bir televizyondan dahi diledikleri oyunu oynayabilmelerini sağlıyor. Şimdiyse bu hizmete, yerkürenin en tanınan çevrimiçi oyun platformu Steam de dahil oldu.

Valve bugün, iş ortaklarıyla düzenlediği bir aktiflikte “Steam Cloud Play” isimli yeni bir hizmet duyurdu. Bu hizmet, Steam ile Nvidia'nın GeForce Now hizmeti arasında bir köprü hizmeti görecek. Hizmetin ilerleyen vakitlerde hangi boyuta ulaşacağını kestirmek mümkün değil lakin Steam, medya oyun yerküresini derinden etkileyecek bir çalışma yürütüyor üzere görünüyor.

Steam Cloud Play, bağımsız bir bulut oyun sistemi üzere çalışmayacak. Şirket bunun konumuna, bulut oyun hizmeti sunan gayri girişimlerle çeşitli iştirakler yürütecek. Sistemin şu an için beta aşamada olduğunu tabir eden yetkililer, Steam Cloud Play'in ilerleyen devirlerde gelişmeye devam edeceğini söylüyorlar. Üstelik çok kısıtlı bir oyuncu kitlesi, beta aşamadaki bu hizmeti deneyimleme imkanı da yakalayacakmış.

Hizmet, Steam'deki oyunları Nvidia GeForce Now'a aktaracak

Nvidia GeForce Now, şu anda pek çok memlekette kullanılabiliyor. Bu hizmete abone olan oyuncular, birinci olarak Steam hesaplarını GeForce Now'a bağlayacaklar. Bu süreci tamamlayan oyuncular, Steam kütüphanelerindeki oyunları GeForce Now üzerinden oynayabilecekler. Yani bu hizmeti kullanarak, Steam kütüphanenizdeki oyunları indirmeden oynayabileceksiniz.

Gerek Nvidia GeForce Now gerekse Google Stadia, şu an yalnızca belli oyunlara destek veriyor. Öteki bir deyişle oyuncular, yalnızca satın aldıkları, bulut oyun hizmetinin de desteklediği oyunları indirmeden oynayabiliyorlar. Steam Cloud Play ise Steam platformundaki tüm oyunları içeriyor. Yani bu özellik, Nvidia'nın bulut oyun hizmetine binlerce yeni oyunu eklemiş olacak.

Yetkililer, şu an için yeni hizmetleri ile ilgili detaylı bir açıklama yapmadılar. Valve yalnızca, Steam Cloud Play'in ilerleyen yıllarda çok daha işlevsel bir hale geleceğini söylüyor. Ayrıyeten ilerleyen yıllarda Steam Cloud Play, Google Stadia ve o devirlerde hayatımıza girmiş olacak yeni bulut oyun hizmetleriyle de birlikte çalışabilir. Hizmetin ne kadar kullanılabilir olacağını ise vakit gösterecek.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.