Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Telefonlardaki SAR Bedeli Nedir? Nasıl Öğrenilir?

0 14

GSM hattı ile kullanılabilen tüm mobil cihazlar etraflarına anlaşılan bir orantıda radyasyon yayarlar. Radyo frekans yoluyla çalışan mobil cihazların yaydıkları radyasyon orantısı teknoloji ile bir arada artmaktadır. Ama her mobil cihaz farklı bir orantıda radyoaktif unsur yayar ve bu orantı SAR kıymeti ile gösterilir.

SAR kıymeti, artık bir akıllı telefonun kamerası, RAM kıymeti kadar dikkat edilmesi bir orantıdır. Zira neredeyse her an yanımızda olan akıllı telefonlarımızın bize ne kadar zarar verdiğini bilmemiz gerekiyor. SAR pahası farklı memleketler tarafından, farklı nispetlerde belirlenebiliyor. Sizin için SAR pahası nedir, ülkü orantı nedir ve nasıl öğrenilir sorularını yanıtladık.

SAR pahası nedir?

SAR olarak kısaltılan Specific Absorption Rate yani özgül soğurma orantısı, radyo frekanslarla çalışan mobil cihazların kullanıcıyı maruz bıraktığı radyasyonun kullanıcı tarafından emilme orantısını söz eder. Telefon ile konuşurken ya da telefon cebinizde, çantanızdayken maruz kaldığınız radyasyon nispeti değişiklik gösterecektir.

Kullanıcıya açıklanan SAR pahası, mobil cihazın maksimum güçte çalışırken yaydığı radyasyon nispetini belirtir. Birden fazla vakit mobil cihazlar maksimum güçte çalışmazlar. Baz istasyonu ile telefon arasındaki mesafe ne kadar uzak olursa telefon o kadar ağır bir güç ile çalışacak ve yaydığı radyasyon nispeti da bir o kadar artacaktır.

SAR bedeli nasıl ölçülür?

Mobil cihazların yaydığı radyasyon orantısını belirten SAR pahasını kendi imkanlarınızla ölçemezsiniz. Bu mevzuda yerküre çapında sağlam birtakım kuruluşlar var. Onlar tarafından sunulan SAR bedelleri tüm yerküre tarafından kabul ediliyor. 

SAR kıymeti ölçen kuruluşlardan biri Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti Birleşik Muhabere Encümeni kısaca FCC, bir gayrısı Kanada Hükümeti Sanayi Kuruluşu, bir gayrısı ise Avrupa Birliği Konseyi’dir. Tüm kuruluşlar misal bir usul ile SAR pahasını belirliyorlar. 

İnsan başı ve vücudunun emilim seviyesi ile tıpkı emilim seviyesinde ve içinde beşerdeki ile birebir likitler bulunan bir model uzun mühlet telefon tarafından yayılan radyasyona maruz bırakılır. Bu modelin içinde bulunan ızgara gibisi nesne, modelin maruz kaldığı radyasyon nispetini ölçer. Elde edilen datalar bu model tarafından emilen en yüksek SAR pahasını gösterir.

Akıllı telefonlarda ülkü SAR pahası kaç olmalıdır?

Bu hususta iki farklı orantı üzerinden kıymetlendirme yapılıyor. Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti Birleşik Muhabere Komisyonu’na nazaran ülkü SAR bedeli 1.60 W/kg olarak belirlenmiştir. Avrupa Birliği Kurulu ise bu orantısı 2.0 W/kg olarak belirlemiştir. 

Burada dikkat edilmesi gereken nokta; FCC SAR bedelini 1 gram insan dokusunun emdiği radyasyon olarak ölçerken, Avrupa Birliği Kurulu SAR pahasını 10 gram insan dokusunun emdiği radyasyon seviyesi olarak ölçer. Yeniden de hiçbir telefon bu nispetlerden yüksek olarak kullanıcıya sunulamaz.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta da, bu SAR kıymetlerinin telefonun maksimum güçte çalışırken yaydığı radyasyon seviyesi olduğudur. Yani, akıllı telefonunuz yüksek bir SAR pahasına de sahip olsa, her vakit o orantıda radyasyon yaymıyor. Elbette, bu durum riski azaltmıyor.

Telefonun SAR pahası nasıl öğrenilir?

 • Adım #1: Buradan GSMArena internet sahifesini açın.
 • Adım #2: Arama kutusuna SAR kıymetini öğrenmek istediğiniz telefonun marka ve modelini yazarak aratın.
 • Adım #3: Telefonun özellikler sahifesi açılacak. 
 • Adım #4: Özellikler tablosunda MISC kısmını bulun.
 • Adım #5: SAR ve SAR EU satırlarını göreceksiniz.
 • Adım #6: Telefonun FCC ve AB tarafından belirlenmiş SAR kıymetlerini göreceksiniz.

SAR satırı Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti Birleşik Muhabere Komitesi tarafından belirlenmiş SAR pahasını, SAR EU ise Avrupa Birliği Kurulu tarafından belirlenmiş SAR pahasını gösteriyor. Head, cihazın baş nahiyenize yaydığı radyasyon nispetini gösterirken body ise cihazın vücudunuza yaydığı radyasyon nispetini gösteriyor.

Telefonunuzun ayarlar kısmından, telefonun kutusundan çıkan kullanma kılavuzundan ya da arama kısmından *#07# numarasını tuşlayarak da cihazın SAR pahasını öğrenebilirsiniz. Şayet daha ayrıntılı bir rapor görmek ve farklı telefon marka ve modellerinin SAR pahasını görmek istiyorsanız FCC resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yüksek SAR bedeli 24 saatteki yan tesirleri:

 • Kalp pili kullanan kimselerin pillerinde işlev bozuklukları
 • Bağışıklık sisteminde yaşanacak bozukluklar
 • Baş ağrısı ve kendini sersemlemiş hissetme
 • Kan hücrelerinde görülecek bozulmalar
 • İşitme duyusunda muvakkat ve kalıcı bozukluklar
 • Gebe bayanlarda artan düşük yapma riski
 • Kulaklarda sıcaklık hissi ve farklı orantılarda çınlama
 • Büyüme aşamasında embriyonun zarar görmesi
 • Bireyde dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon bozukluğu
 • Devam eden yorgunluk hissi ve bitmeyen gerilim hali
 • Hafızada zayıflama ve artan dimağ tümörü riski
 • Kalp rahatsızlıkları riskinde artış
 • Görme duyusunda bozukluk ve daralan görüş meydanı

Bu rahatsızlıklar mahsusen uzun mühlet telefonda konuşan insanlarda sık sık görülüyor. Telefonunuzun SAR bedeli Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti Birleşik Muhabere Encümeni ve Avrupa Birliği Kurulu tarafından belirlenmiş tavan nispetin üzerinde ise birinci 24 saatte bile bu rahatsızlıklar başlayabiliyor. Uzun müddetli maruz kalma durumunda ise tesirler daha da artıyor.

Yüksek SAR bedeli uzun vadede yan tesirleri:

 • Kan – dimağ bariyerinde ağır zedelenme
 • Farklı evrelerde cilt kanseri
 • Farklı evrelerde lenfoma olarak isimlendirilen beyaz kan hücresi kanseri
 • Sperm sayısında tehlikeli orantıda azalma
 • Genetik yapıda tehlikeli nispette bozulma
 • Kronik yüksek tansiyon

Bahsedilen rahatsızlıklar 10 yıl üzere uzun vadeli vadeler boyunca yüksek SAR kıymetine maruz kalan şahıslarda sık sık görülüyor. Lakin günümüzde bu vadeyi daha az olarak kıymetlendirebiliriz. Zira artan telefon tasarrufu nedeniyle sırf kendi telefonunuzun değil, yakınınızda bulunan telefonların da yaydığı radyasyona görünür orantıda ve devamlı maruz kalıyorsunuz.

Telefondan yayılan radyasyondan korunma yolları:

Bu hususta birinci ve en çok dikkat edilmesi gereken nokta telefon tasarrufunu kısıtlamak. Mahsusen evlatların telefon tasarrufu kesinlikle kısıtlanmalı. Zira açıklanan SAR bedelleri ve tesirleri yetişkinleri kapsıyor. Yayılan radyasyon nispetlerinin evlatlar üzerinde tam olarak ne tesiri olduğu bilinmiyor gelgelelim maruz kalan bir yetişkinden çok daha çokça etkilenecekleri düşünülüyor.

Dişlerde bulunan metal dolgular, iletken husustan yapılmış olan gözlükler, küpeler, vücudun farklı noktalarında bulunan piercing'ler yayılan radyasyonun emilimini arttırabilirler. Bu aksesuarları kullanmıyor olsanız bile riski azaltmak için telefonla konuşurken hoparlöre alın ya da bir kulaklık kullanın. Şu an için Bluetooth kulakların oluşturduğu bir risk tespit edilmiş değil.

Telefonların kullanıcılarına yaydığı radyasyon orantısını düşürdüğü söylenen birtakım telefon kılıfları satılıyor. Bu hususta ispatlanmış bir bulgu şimdi yok. Gayrı değerli bir korunma sistemi ise kullanmadığınız vakitlerde telefonlardan uzak durmak. Bilhassa gece uyurken telefonunuzu kesinlikle uzak bir noktaya koymalısınız, en azından uyku vadeniz boyunca bu tesirden uzak kalabilirsiniz.

Sizin için SAR pahası nedir, nasıl ölçülür, tesirleri nelerdir üzere soruları yanıtladık. Ayrılmaz bir modülümüz olan telefonlarımızdan en azından kullanmadığımız devirlerde biraz uzak durmak ve telefonla konuşurken kulaklık kullanmak hepimizin sıhhati için yapılacak en yeterli hareketler olacaktır. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.