Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Telefonunuzu Şarj Ederken Dikkat Etmeniz Gereken 10 Detay

0 12

Akıllı telefonlarımız son yıllarda inanılmaz nispetlerde gelişse de hala şarj konusunda prizlere bağımlılar. Genelde en uygun ihtimalle 2 günde bir telefonu şarja takmamız gerekir. Bunu da genellikle uyuduğumuz saatlere denk getiririz. Pekala, akıllı telefonunuzu şarj ederken yaptığınız yanlışları biliyor musunuz? Bugün sizlere, telefonu şarj ederken yapılan yanlışları ve birtakım ipuçlarını paylaşacağız. 

Bright Side tarafından hazırlanan listede, akıllı telefonları şarj etmenin yanlışsız ve inançlı yolları mekan alıyor. Bizler de sizlere telefonunuzu şarj ederken dikkat etmeniz gereken birtakım değerli haberleri bir araya getirdik. Hazırsanız başlayalım:

Şarj ederken dikkat edilecek detaylar

Şarj cihazınızı prizde bırakmayın

Şarj cihazları, telefon bağlı olmasa da çok küçük ölçülerde prizden güç almaya devam eder. Bu durum elektrik faturalarına çok çokça yansımaz, gelgelelim transformatörlerin yavaş yavaş ısınmasına neden olabilir. Münhasıran odadaki hava nemliyse, bu hikaye transformatöre kısa devre yaptırarak yangına dahi neden olabilir. Bu sebeple, mümkünse telefonunuzu şarj ettikten sonra adaptörü prizden çıkarmanız daha inançlı olacaktır. 

Telefonunuzu yüzde 100 şarj etmeyin

Akıllı telefonlarda kullanılan lityum-iyon pillerin daha uzun mühletler boyunca kullanılabilmesi için kimi ufak tüyolar vardır. Örneğin, bataryaları hiçbir devir yüzde 100 şarj etmemek bataryanın ömrünü uzatır. 

Telefonun şarjını büsbütün boşaltmayın

Telefonlarımızdaki lityum-iyon pilleri sonuna kadar doldurmak zararlı olduğu üzere büsbütün boşaltmak da zararlıdır. Bataryanın tasarruf ömrünü düşüren bu vakaya mümkünse müsaade vermemek her hengam daha sahihi olacaktır. Telefonunuzun bataryasının daima büsbütün bitmesine müsaade veriyorsanız, cihazının pil ömrüne de önemli zararlar veriyorsunuz demektir. 

Telefonunuzu uyurken şarj etmek için bırakmayın

Açık konuşalım, bunu acilen çabucak hepimiz yapıyoruz. Bir telefonu şarj etmek için en mütenasip devir biz uyuduğumuzda oluşuyor. Yeniden de sıradanda en ziyade 2 saatte şarj olabilen telefonları saatlerce prizde bırakmış oluyoruz. Sıradanda günümüzdeki telefonların akım denetimi var, yani şarj bittiğinde telefona daima elektrik göndermiyor, ama telefon şarj olurken de güç harcadığı için, ufak çaplı da olsa daima olarak elektrik akımı geçebiliyor. Bu da pilin şarj döngüsüne zarar verebilir. Ayrıyeten, telefonu gece şarj etmek, ölçüsüz ısınma üzere durumlarda anında müdahale edemememize neden olabilir. 

Telefonu şarj olurken kullanmayın

Şarj etmeye çalışırken telefonunuzu kullanırsanız, cihazın piline ölçüsüz yükleme yapabilirsiniz. Olağanda ya şarj olan ya da şarj tüketen telefonunuz, siz kullandığınızda iki süreci de tıpkı anda yapmaya çalışıyor. Bu da kimi durumlarda pilin ölçüsüz gerilmesine yol açabilir.

Batarya yüzde 20’nin altında olmayan şarj etmeyin

Evet, çok yükseğe çıkarmayın, çok aşağı indirmeyin üzere teklifler hepimizi biraz sıkabiliyor, ama sağlıklı bir pil ömrü için dikkat edilmesi gereken kimi hususlara da değinmemiz lazım. Bir telefonun bataryasının büsbütün boşalmaması gerekiyor, ama şarj ömrünün ortalarındayken şarj etmekte batarya için çok da güzel bir tecrübe değil. Bataryanın uzun ömürlü olması için, telefonunuzun en üst ve en alt noktaya ulaşmadan bataryasını uzun vadeli kullanmamız gerekiyor. Yani, telefonun şarjı yüzde 70’deyken şarj etmek, bataryanın ömrünü kısaltabilir. Bunun bölgesine, telefonunuz yüzde 10 – 20 arasındayken şarja takıp yüzde 95-98 arasına kadar şarj etmek, batarya sıhhati için çok daha tutarlı olacaktır.

Şarj halinde telefon kılıflarını kullanmayın

Bir batarya şarj olurken, tıpkı vakitte ısı da yaymaya başlar. Telefonunuzu bir kılıfla birlikte şarj ettiğinizde ise oluşan ısıyı hapsetmiş olursunuz Bu durum hem bataryaya hem de telefonun gayri donanımlarına zarar verebilir. Şayet telefonunuz şarj halindeyken çok ziyade ısınıyorsa, şarj olurken kılıf kullanmamayı yahut ısıyı atabilen tutarlı bir kılıfı tercih edebilirsiniz. 

Yan sanayi şarj cihazlarından uzak durun

Akıllı telefonlar, her vakit yanlarında şahsi bir şarj adaptörü ile gelirler. Bu adaptörler bozulunca da yan sanayi olarak nitelendirebileceğimiz ucuz adaptörlere yöneliriz. Bu adaptörler telefonunuza zarar verebilir. Başkaca, adaptör yan sanayi olmasa dahi telefonunuza zarar verme ihtimali bulunuyor. Elinizde, diğer bir telefon için üretilen şarj adaptörü olabilir. Bu adaptörün sağladığı güç, çokça yahut az olabilir. Bu durum ise ölçüsüz ısınma yahut çok yavaş bir yükün ortaya çıkmasını sağlayabilir. Bu sebeple, telefonunuzun şarj adaptörünü bozsanız yahut kaybetseniz dahi, tekrar kendi telefonunuzun orjinal şarj adaptörünü almayı tercih etmenizi öneriyoruz.

Pile yardımcı olduğu tez edilen pratiklere dikkat edin

Fiyatsız pil izleme tatbikleri, performansını izlemek için yararlı olabilir, ama bu noktada pratiklerin da kıymeti büyük. Bilhassa bilinmeyen kaynaklar tarafından geliştirilen pratikler, pili zorladığı üzere telefona da reklam indirebilir. Bu sebeple, indirdiğiniz pratiklerin inançlı geliştiriciler tarafından geliştirildiğinden emin olmamız gerekiyor. 

Telefonu dizüstü bilgisayarınızla şarj etmek daha yavaş

Dizüstü bilgisayarlar, genellikle telefonlarımızı şarj etmek için kullandığımız güç kaynakları olabiliyor. Bazen değerli ölçüde hayat da kurtarabiliyor, fakat adaptöre sahip olmadığı ve güç akımı daha düşük olduğu için telefonu süratli bir halde şarj edemez. Şayet telefonunuzu süratli bir halde şarj etmek istiyorsanız, kaliteli bir adaptörle prize bağlamanız gerekiyor. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.