Makalecin - Güncel Blog Yazıları

The Last of Us Part II Neden Bu Kadar Ziyade Ertelendi?

0 16

Geliştirici firma Naughty Dog, The Last of Us Part II'yi birinci olarak 2017 yılında duyurmasından bu yana oyun, hayranları tarafından heyecanla bekleniyordu. Birinci çıkış tarihi olarak 21 Şubat belirlenen oyun, evvel 29 Mayıs'a akabinde 19 Haziran tarihine ertelendi. Koronavirüs salgını nedeniyle yaşadığımız bu karantina sürecinde The Last of Us Part II'nin meskende tadını çıkartmak isteyen oyuncular bu kadar erteleneme sonucunda oyuna karşı duydukları heyecanlarını ve ilgilerini kaybetmeye başladılar.

Oyunun ertelenme sebeplerinden birincisi hepimizin kestirim edebileceği gibi COVID-19 illeti oluyor. Sony, The Last of Us Part II'nin ertelenmesiyle alakalı yaptığı açıklamada; “Dünya çapında yaşanan salgın, lojistik olarak oyunu kullanıcılara ulaştırmamızın önünde bir handikap oluşum ediyor.” tabirini kullandı. Sony'den gelen bu açıklamanın akabinde geliştirici şirket Naughty Dog, yerkürenin her mekanında oyunculara eşit bir biçimde ulaşmak istediklerini ve bunu başaramadıkları takdirde oyunun çıkış tarihini ertelemekten çekinmeyeceklerini belirtti. Bu sorun öbür firmalar tarafından da yaşanmıştı. Bu yıl çıkan Square Enix'in Final Fantasy 7 Remake'i birtakım yerlere evvelce ulaşmış ve o ortamlardaki oyuncuların oyunu, resmi çıkış tarihinden 9 gün evvelden oynamaya başlamasına neden olmuştu. Naughty Dog birinci ertelemesini bu sorunun önüne geçmek için yapmış üzere görünüyor.

Sony, oyunun yalnızca dijital ortamda çıkmasının riskli bir hamle olduğunu düşünüyor

Oyun yerküresinde dijital kopya oyun satın alan kullanıcıların sayısı her ne kadar çok olsa da, fizikî kopya oyun meraklıları da hâlâ pazarda hatırı sayılır bir behre oluşturuyor. Bu nedenle Sony'nin oyunu yalnızca dijitalde çıkartarak bu türlü bir riskin altına girmek istemediği düşünülüyor. Oyunun ertelenmesindeki bir gayrı sebep ise kalite denetimde ortaya çıkan meseleler oluyor. Naughty Dog, oyunun çıkış tarihinin ertelenmesiyle bir arada bütün stüdyoyu günde 12 saatlik mesai ile The Last of Us Part II üzerinde çalıştırmaya başladı. Naugthy Dog şirketinin birçok kıdemli yazılımcısı, Uncharted 4: A Thief’s End'in geliştirme aşamasında yaşadıkları gerilimli ve güçlükle çalışma periyodundan sonra şirketten ayrılmıştı. Bu nedenle Naughty Dog, oyunda istenilen kaliteye ulaşmak için bir epey zorluk çekiyor.

Ayrıca Uncharted 4: A Thief’s End periyodunda stüdyodan ayrılan geliştiriciler verdikleri röportajda, ” Oyun hakikaten çok şık ama, oyun için çalışan kişiler üzerinde bu hoşluğun büyük bir bedeli var.” biçiminde yaşanan durumu açıklıyorlar. Naughty Dog ise çalışma koşullarının zorluğu ve yıpratıcılığı konusunda yapılan açıklamalara karşı sessiz kalıyor. Yaşanan bu kadar ertelenmenin ardından The Last of Us Part II, sahiden şık ve devasa bir oyun olarak önümüze çıkıyor. The Last of Us Part II üzerinde çalışan birçok oyun geliştiricisi oyunun kusursuz bir prodüksiyon olacağını belirtiyor.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.