Makalecin - Güncel Blog Yazıları

TikTok’a evlat mahremiyeti nedeniyle hata duyurusu yapıldı!

0 24
ABONE OL

Aralarında Dijital Demokrasi Merkezi ve Reklamsız Çocukluk Kampanyası üzere kümelerin da bulunduğu 20 saklılık gözlemcisi tertip, bugün TikTok’un “Amerika’daki Evlatların Çevrim İçi Mahremiyetinin Korunumu maddesine münafi hareket ettiği ve evlatları riske attığı” gerekçesiyle ABD Birleşik Ticaret Komitesine cürüm duyurusunda bulundu.

Zımnilik gözlemcileri, günah duyurusunda TikTok’un 13 yaşın altındaki evlatların zatî haberlerini, ebeveynlerinin isteği olmadan topladığını öne sürdü.

TikTok’un kullanıcılara ilişkin doneleri, ticari hedefle kullandığı belirtilirken, tatbik nedeniyle evlatların uygunsuz içeriklere ya da makûs niyetli şahısların istismarına açık olduğu kaydedildi.

ABD’de geçen yıl 5,7 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı

Çin teknoloji şirketi ByteDance’in sahibi olduğu TikTok, gençler arasında yaygın olarak kullanılan içtimaî paylaşım platformları arasında bulunuyor.

ABD’li yetkililerin, TikTok’un Çinli bir ticari teşebbüs olması ve evlatlar arasındaki geniş çaplı tasarrufu nedeniyle “ulusal güvenlik” riskleri oluşturabileceği konusunda telaşlı olduğu belirtiliyor.

TikTok, 2019’da “çocuklara ilişkin dataları olursuz topladığı” gerekçesiyle ABD’de 5,7 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

TikTok ise yaptığı yazılı açıklamada, kullanıcıların kapalılığını ciddiye aldığını, pratiğin kullanıcılar için inançlı ve sefalı bir platform olmasını sağlamayı taahhüt ettiklerini belirtti.

Bilirkişiler, tatbik sebebiyle evlatların uygunsuz içeriklerle karşı zıdda kalabileceği ve TikTok’un “kısıtlı mod seçeneği” üzere yollarla içerikleri filtrelenmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.