Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Toto’nun Africa Müziği Tesla Bobinleriyle Çalındı (Video)

0 11

Yerküre üzerinde internetin genel ulusal marşı diyebileceğimiz iki müzik var. Bunlardan biri Toto’nun Africa şarkısıyken başkasıysa bu. Toto’nun Africa müziği, pek çok değişik çalışmanın da merkezinde taraf alıyor. 

Daha evvel patateslerle ve Afrika’nın ortasında nokta alan sistemlerle çalındığını gördüğümüz müzik, artık de Tesla bobinleriyle çalındı. Ortaya hayli enerjik manzaralar çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Bir müzik aleti olarak Tesla bobini:

YouTube’da Franzoli Electronics kanalında yayınlanan bu görüntü, yalnızca bir ışık şovu değil; aslında epeyce önemli bir mühendislik de gerektiriyor. Duyduğumuz seslerse Tesla bobininden atlayan elektrikten geliyor. 

Yani medyada duyduğumuz müzik, büsbütün sistem o denli programlandığı için ortaya çıkıyor. Ses konusunda yapılmış öteki hiçbir çalışma yok ve videoda düzenleme süreci yapılmamış. Ayrıyeten sesi artırmak için kullanılmış bir sistem de yok, yani bobinlerden ne kadar ses geliyorsa onu duyuyoruz. 

Franzoli Electronics’in YouTube sahifesinde misal formda pek çok müzik bulunuyor. Bu müziklerin kimileri, Tesla bobinleriyle çalınırken epeyce başarılı olmuş. Öte yandan gayri meşhur müziğimiz için yapılmış bir cover bulunmuyor.

Tesla Bobini nedir?

Tesla bobini, ismini ünlü dâhi Nikola Tesla’dan alan bir sistemdir. Temel çalışma prensibi yüksek tansiyon, düşük akım ve yüksek frekansta alternatif akım üretmektir. Bu bobinler enerjiyi sistemlerden dışarıya aktarmakta kullanılır. 

Tesla bobinlerini üretmenin birden ziyade yolu vardır, velev olağan versiyonlarını meskende yapmak bile mümkündür. Genel olaraksa iki ya da üç çift rezonans devresi kullanılarak Tesla bobinleri oluşturulur. Tesla bobinleriyle yapılan Africa cover'ını beğendiniz mi? Sizce hangi müzikler bu formda çalınmaya tutarlı? Tahlillerinizi bekliyoruz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.