Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Trump, Bugün Toplumsal Medya Kararnamesi İmzalayacak

0 19

ABD Lideri Donald Trump ve toplumsal medya devi Twitter arasında salı günü başlayan hengame büyüyerek devam ediyor. Bu hengamenin başlangıcı olarak Twitter’ın, Trump’ın iki tweetinin altına haber doğrulama kontağı yerleştirdiğini duyurmuştuk. Twitter’ın bu hamlesinin akabinde Trump ise sosyal medyaya dair düzenleme yapacaklarını, şayet bu mümkün olmazsa büsbütün kapatacakları tehdidinde bulunmuştu. 

Trump’ın tehdidinin akabinde Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Başkanlık uçağı Air Force One’da basın mensuplarına birtakım açıklamalar yaptı. Beyaz Saray Sözcüsü, Trump’ın bugün içtimaî medya platformlarıyla ilgili bir kararname imzalayacağını açıkladı. 

Trump’ın içtimaî medya kararnamesine ait kimi argümanlar var

ABD Başkanı’nın imzalayacağı kararnamenin detayları açıklanmazken Washington Post, kararnameyle çeşitli birleşik kurumlara Twitter, Facebook ve Google üzere çevre medya şirketlerini denetledikten sonra cezalandırma salahiyeti verileceğini öne sürdü. 

İmzalanacak kararname hakkında malumat sahibi olan iki yetkiliye dayandırılan habere nazaran ABD Ticaret Bakanlığı ve Birleşik Muhabere Komisyonu’ndan Muhabere Kararnamesi Yasası’nın internet şirketlerini yasal sorumluluktan koruyan 230.bölümünü daraltması istenecek. 

Washington Post’un konuştuğu kaynaklar, imzalanacak kararnameyle Ticaret Bakanlığı’nın siyasi önyargı ile ilgili şikayetleri kabul edebileceğini ve şikayetler nedeniyle toplumsal medya platformlarının içerik denetleme pratiklerini araştırabileceğini öne sürdüler. Kaynaklar, bu araştırmalar sonucunda birleşik kurumların toplumsal medya reklam harcamalarını gözden geçirmeleri gerektirebileceğini de açıkladılar. 

Trump’ın imzalayacağı kararnameye ulaştığını açıklayan St. John’s Üniversitesi’nden Kate Klonick, kararnamede içeriklerin haber denetiminin editoryal davranış kapsamında olduğunu öne sürüleceğini, bu nedenle 230. Kısım kapsamında korunamayacağının sav edileceğini söyledi. Klonick, kararnamenin ayrıyeten birleşik kurumların 230. Bölüm’ün editoryal davranış kararlarını ihlal eden platformlarda reklam vermesini yasaklayabileceğini de kelamlarına ekledi. 

Washington Post’un ulaştığı kaynaklar ve kararnamenin mail ile kendisine geldiğini söyleyen Kate Klonick’in savları birbiri ile koordinasyonlu görünüyor. Görünen o ki ABD Yöneticisi, bugün toplumsal medya platformlarının içerik denetim pratiklerini 230 .Bölüm’ün kapsamından çıkaracak ve münâsib bulunmayan biçimde içerik doğrulaması yapan platformların ABD’nin resmi kurumlarından reklam almasının önü kapatılacak. 

Kararnameyle ilgili ortaya çıkan tezler Trump’ın tehditlerinde yan alan düzenlemenin, salı günü Twitter’ın haber doğrulama tatbikinin kendi tweetlerine kuşkulu malumat olarak yaklaşmasına dayandığını gösteriyor. Tekrar etmek gerekirse; kararnameyle ilgili yukarıda malumatlar, yalnızca kaynakların argümanları. ABD Yöneticisi Donald Trump’ın içtimaî medya kararnamesi bugün imzalanacak ve detaylarına ama o hengam ulaşabileceğiz. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.