Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Trump toplumsal medya kararnamesini imzaladı, Twitter’dan birinci reaksiyon geldi! Twitter kapatılıyor mu?

0 14

Minneapolis’te siyahi bir ABD vatandaşı olan George Flyod’un polis tarafından öldürülmesinin sokakta protesto edilmesi hakkında Twitter üstünden paylaşım yapan Trump, hadisenin akabinde Twitter’ın kösteğine takıldı.

Twitter’ın içtimaî medya kararnamesi imzalandıktan sonra birinci yansısı olarak gösterilen yaptırımda Trump’ın paylaşımı, Twitter tarafından “Bu ileti, şiddetin yüceltilmesine ait Twitter kurallarını ihlal etmektedir. Ama Twitter, bu bildiriye erişimin kamuoyunun yararına olacağı mütalaasıyla erişimi kısıtlamıştır.” açıklaması ile kısıtlandırıldı.

Twitter’ın yaptığı açıklamanın devamında, “İnsanların; bu tweet’ten etkilenerek, şiddet fiillerinde bulunmasını engellemek ismine adım attık. Fakat tweet’i Twitter’da tutma kararı aldık. Bunun nedeni ise gündemdeki bir bahse kamuoyunun erişebilmesi kıymetli.” tabirleri kullanıldı.

Şu an Trump’ın paylaştığı tweet, direkt olarak okunamıyor. Tweet’in malûm bir kısmı okunurken, geri kalan kısmı için “daha fazlasını gör” seçeneğine tıklayarak erişilebiliyor.

ABD Yöneticisi Donald Trump Twietter’da ne paylaşmıştı?

ABD Lideri Donald Trump çarşamba sabahı Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “George Floyd’un anısına saygısızlık ediyorlar ve bunun olmasına müsaade vermeyeceğim. Yalnızca Vali Tim Walz ile konuştu ve ona Ordunun büsbütün yanında olduğunu söyledi. Rastgele bir zorluk ve denetimi ele alacağız, fakat yağma başladığında çekim başlar. Teşekkür ederim!” sözlerini kullanmıştı.

Trump Içtimaî medya kararnamesine imzayı attı! Twitter kapatılacak mı?

ABD Lideri Donald Trump, Beyaz Saray’da Oval Ofis’te düzenlenen merasimde toplumsal medyaya yeni düzenlemeler getiren kararnameye imza attı. İmza merasiminde Trump, internet şirketlerinin; kullanıcıların paylaştığı içeriklerden sorumlu tutulmaları gerektiğini ve uygulanan sansürlerin platformların sorumlu tutulması gerektiğini belirtti.

Trump, “Amerika tarihinde, tabir özgürlüğünün karşılaştığı en büyük tehlikelerden birisini yenmek için bugün buradayız.” dedi.

Kararnameyi imzaladığı esnada Oval Ofis’teki bir gazetecinin “Twitter hesabınızı silecek misiniz?” biçimindeki sorusunu ise “Bu memlekette daha adil bir basın olsaydı bunu seve seve yapardım lakin basın adaletsiz olduğu için ben içtimaî medya üzerinden birçok beşere ulaşıyorum.” halinde yanıtladı.

Trump: Elimde olda Twitter’ı da kapatırdım!

Twitter’ın bünyesinde bulunan “bilgiyi doğrula” seçeneğini “siyasi aktivizm” olarak isimlendiren Trump, çevre medya şirketlerinin tekelcilik yaptığını belirtti.

Trump imzalanan kararname hakkında, “Twitter, saygın bir şirket olmasa ve tüzel hakkım olsa Twitter’ı da kapatırdım. Bu mevzuda avukatlar ile görüşüyoruz, tüzel bir süreç yürüteceğiz.” sözlerini kullandı.

Sonuç olarak, şu an için Twitter’ın kapatılması gündemde değil. Aslında böylesine güçlü bir platformun fişini çekmek ziyadesiyle olumsuz tahlillere de gebe olacaktır ve bunalımın çok daha büyümesine sebep olacaktır. 

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.