Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Trump, Yeni Içtimaî Medya Kararnamesini İmzaladı

0 17

ABD Yöneticisi Donald Trump, geçtiğimiz günlerde Twitter başta olmak üzere çevre medya platformlarını kapatmakla tehdit etmişti. Twitter’daki “bilgiyi doğrula” özelliğinin “siyasi aktivizm” yaptığını vurgulayan Trump, bu husustaki birinci adımını attı.

Çevre medya platformlarının kısıtlanması konusunda bir kararname imzalayan ABD Lideri Trump, platformların “tekelcilik” yaptığını savunarak bu platformların artık kullanıcılarına uyguladığı sansür ve kullanıcı paylaşımlarından sorumlu tutulacağını bildirdi. “Saygın bir şirket olmasaydı ve kapatmak için tüzel haklara sahip olsaydım Twitter’ı da kapatırdım. Bu noktada avukatlar ile görüşme halindeyiz, tüzel bir süreç yürüteceğiz” halinde açıklama yapan Trump, görünen o ki bundan sonra içtimaî medyalar üzerinde daha çokça kelam sahibi olmaya çalışacak.

Trump, neden Twitter'a karşı tedbirler alıyor?

Twitter’ın uyguladığı doğrulama sistemini eleştiren Trump, “Twitter’ın bir içeriğin doğruluğunu denetim etmesi ya da gözden geçirmesi, siyasi aktivizmden sair bir şey değildir” dedi. Twitter’ın, bu özelliğindeki maksadı ise kişilerin her hengam gerçek habere ulaşmasını sağlamak. Bu doğrultuda son devirde Trump’ın attığı Tweet’lerin sahih malumatları şahsen Twitter tarafından paylaşılıyordu. Bu durum ise Trump’ın yaptığı açıklamaların bir nevi “yanlış malumat” olduğunu gösteriyordu. 

Trump’ın açısından ise bu durum Twitter’ın kendi görüşü dışındaki paylaşımları sansürlüyor. “Büyük, güçlü içtimaî medya şirketleri, katılmadıkları görüşleri sansürleyerek tehlikeli bir güce sahipler” diyen ABD Lideri, artık seçim kampanyalarında Twitter’a reklam parası ödemediğini söyledi. Twitter’ın ABD Yöneticisi’nın seçimlerde kazanmaması için çalıştığını tez eden Trump, bunun için önümüzdeki süreçte katı tedbirler alacak üzere duruyor. 

Pekala, sizce bu mevzuda kim haklı? Twitter, malumatların akıllıca hallerini paylaşarak söz özgürlüğüne müdahale ediyor mu? Yoksa Trump, yalan olduğu argüman edilen açıklamaları ortaya çıktığı için mi bu kadar sonlanıyor?

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.