Makalecin - Güncel Blog Yazıları

TÜBİTAK’tan Kenevirin Yakıta Dönüştürülmesi Girişimine Destek

0 19

Farklı branştan araştırmacılarının destek verdiği 'Kenevir Atıklarının Entegre Kuvvet Üretimi Yaklaşımıyla Katı ve Gaz Yakıtlara Dönüştürülmesi' isimli multidisipliner girişim, Ege Üniversitesi'nin yaptığı açıklamaya nazaran TÜBİTAK tarafından desteklenmeye münasebetli bulundu.

Bu girişim kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı Ziraî Araştırmalar ve Siyasetler Genel Müdüriyeti Karadeniz Ziraî Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce üretimi yapılan kenevirlerin atıkları, Ege Üniversitesi'ne gönderilecek.

Fen Fakültesi Kimya Kısmında Prof. Dr. Jale Yanık ve ekibi tarafından biyokömür üretim seçenekleri için atıklar incelenecek, Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Kısmında Prof. Dr. Nuri Azbar ve ekibince biyogaza dönüşümü araştırılacak.

'Katma Bedel Açısından Farkına Varıldı'

Prof. Dr. Jale Yanık, girişimin hazırlanmasıyla ilgili malumat vererek, kenevir bitkisinin son yıllarda çok süratle katma bedellerinin farkına varıldığını ve 19 vilayette de ekimin yasal hale getirildiğini vurguladı.

Girişimin çıktılarınınakademik camiada ve bakanlık nezdindeki arazi pratiklerinde yararlı olacağını belirten Yanık, “Araştırma Üniversitesi olma yolunda süratli adımlarla ilerleyen üniversitemizin araştırmalarına ve genç bilim adamlarının lisans, yüksek lisans ve doktora bursiyerlerinin yetiştirilmesine değerli nispette destek verecek olan girişim, TÜBİTAK ile kontratının imzalanmasını takiben çalışmalara başlanacak” tabirlerini kullandı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.