Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Tüm Android Sürümlerinde Yeni Bir Güvenlik Açığı Keşfedildi

0 22

Tüm malumatlarımızın dijital yerküreye aktarılmış olduğu bir devirde yaşarken kullandığımız cihazların güvenliği de hayli ehemmiyet taşımaya başladı gelgelelim şirketler bu hususta her ne kadar gayret gösterseler de berbat amaçlı kişiler de şirketlere karşı tıpkı kararlılıkla savaş etmeye devam ediyor.

Bu kimseler, şirketlerin yazılımlarında bulunan bir açığı tespit ederek tahminen de milyonlarca kişinin malumatını ele geçirebiliyor. Bu hikaye hakkında birkaç örneği son devirlerde Android tarafında görmüştük ve bu meseleler düzeltilmişti gelgelelim bugün yeni bir güvenlik açığı daha keşfedildi.

Tüm Android kullanıcılarını kapsıyor:

Bugün tespit edilen güvenlik açığı, geçtiğimiz vakitlerde tespit edilen güvenlik açıklarından çok daha kritik seviyede çünkü bu güvenlik açığı, görünür bir kullanıcı kitlesini etkilemek mekanına Android işletim sistemi kullanan tüm kullanıcıları etkileme potansiyeli taşıyor. Üstelik kullanıcıların Android’in hangi sürümüne sahip oldukları da fark etmiyor.

Tespit edilen yeni güvenlik açığı, bu açıktan faydalanan hackerlara bir kullanıcının banka hesaplarına, kamerasına, fotoğraflarına, iletilerine ve giriş haberlerine erişme imkânı tanıyor. Üstelik güvenlik açığından yararlanan hacker, tüm bu malumatları tespit edilmeden ele geçirebiliyor.

Yeni güvenlik açığına geçtiğimiz yıl bulunan bir sair kritik güvenlik açığı StrandHogg’un devamı niteliğindeki StrandHogg 2.0 ismi verildi. Güvenlik açığı, Norveçli güvenlik şirketi Promon’a nazaran geçtiğimiz yıldakinden daha tehlikeli. Hackerlar, bu güvenlik açığıyla daha geniş çaplı ataklar yapabiliyor.

StrandHogg 2.0 açığı, hackerların arkasında hiçbir iz bırakmıyor. Güvenlik açığı, ‘yansıma’ olarak isimlendirilen bir süreci kullanıyor. Bu sayede kullanıcıların önüne aslında kullanmaya çalıştıkları pratiğin düzmecesi çıkıyor. Kullanıcılar bunu anlayamadıkları için malumatlarını bu pratik içerisinde dolduruyor.

Güvenlik açığını duyunca kaygı etmiş olabilirsiniz ancak Google’dan gelen açıklamaya nazaran açık, şu an için sizi etkilemiyor. Google’a nazaran bu güvenlik açığından etkilenen rastgele birisi şu ana kadar tespit edilmedi. Başkaca şirket bu cürüm için bir yama yayınladıklarını da söyledi.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.