Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Türk bilim kişileri Corona virüsü 30 saniyede öldüren kabin geliştirdi!

0 17

Maltepe Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Kuantum Optiği ve Elektroniği Teknolojileri Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Afif Sıddıki ve ekibi, COVID-19 salgını savaşında virüsün bulaşma riskini yok eden dezenfeksiyon cihazları üzerine çalışıyor. Nisan ayında el cihazının dizaynını yapan ve üretilmesi için harekete geçen ekip, bu defa de Heksagon Studio A.Ş. ile birlikte sağlıkçıları ve hastaları virüsün bulaşmasından koruyacak “Dezenfeksiyon Kabini” dizaynına imza attı.

Girişim hakkında malumat veren Prof. Dr. Afif Sıddıki, COVID-19’un yayılma suratı nedeniyle kısa devranda global bir tehdide dönüştüğünü, virüsün yayılmasına taşıyıcıların neden olduğunu söyledi. Salgınla ön safta savaşan sağlık çalışanlarının en ziyade risk altında kaldığına dikkat çeken Sıddıki, geliştirdikleri kabinde ozon ve ultraviyole (UV) ışınlarını birlikte kullanarak, sağlık çalışanının üzerindeki siperlik, gözlük, eldiven, kollayıcı elbise üzere zatî korunma ekipmanın dezenfekte edilmesinin amaçlandığını vurguladı. Böylelikle, hastayla temas sonrası virüsün bulaştığı şahsî müdafaa ekipmanının, farklı bir hastayla temas etmeden yahut sağlık çalışanı soyunurken kendisine bulaşmadan virüsten arınmasının sağlandığını belirtti.

Prof. Sıddıki, geliştirilen cihazla, COVID-19 ile barizleşen fakat hastanelerde genel bir sorun olan bulaşıcı illetlerin sair hasta ve sağlık çalışanlarına bulaşmasının da engellenmesine yönelik aktif bir tahlil geliştirilmesi imkanı doğduğunu da belirtti. Sıddıki, prototipini yaptıkları kabinde 254 nm dalga uzunluğuna sahip UVC ışınlarının yaptıkları tasarım sayesinde hiçbir zarar vermeden ve üzerinde neredeyse hiç gölgelenmiş yer bırakmadan herkesi aktif olarak dezenfekte ettiğini söyledi.

Kabinin vesair UV tabanlı dezenfeksiyon sistemlerinden en temel farkının ise, AB mevzuatındaki ışınım dozlarına entegrasyonlu olmasının yanında, virüs ve mikro organizmalar üzerindeki yüksek doz tesirinden kaynaklandığını anlatan Prof. Sıddıki, bu sonuçların Maltepe Üniversitesi laboratuvarlarında ilmî olarak yapılan testlerle doğrulandığına işaret etti. Patent müracaatlarını da tamamladıklarını belirten Prof. Sıddıki, tıpkı prensip ile çalışan öbür bir cihazla TÜBİTAK MARTEK bünyesinde bulunan IONTEK Laboratuvarı ile ortak yapılan bir çalışmada kullandıkları tekniğin DNA ve RNA virüsleri üzerinde de tesirli olduğunun görüldüğünü vurguladı. Prof. Sıddıki, şöyle devam etti:

“UVC dezenfeksiyon kabininde gerçekleştirdiğimiz canlılık deneylerinde, kullandığımız model hücrenin 30 saniye üzere çok kısa bir vadede yüzde yüze varan orantılarda öldüğünü gözlemledik. Bundan daha değerli olan, siperlik, gözlük, eldiven, gözetici elbise üzere korunma ekipmanlarıyla (KKE) donanmış sağlık çalışanlarının etkilenmediğini de testlerle kanıtladık. Yaptığımız dizaynda kullandığımız ozon sistemi sayesinde, UVC’nin nüfuz etmediği ortamlarda hayli dinamik bir viral yük azaltması gerçekleştirdiğini deneysel olarak da gösterdik.”

Kabin çalışmasının İstanbul Kalkınma Ajansı ve TÜBİTAK’a girişim olarak sunulduğunu söyleyen Sıddıki, bu kabinin salgın sonrası başta hastane yenidoğan ve enfeksiyon marazları servislerinde birçok hasta ve sağlık çalışanına yarar sağlayacağını, kabinin emsal cinslerinin havaalanı üzere denetim noktalarında da kullanılabileceğini laflarına ekledi.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.