Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Türk Şirket, Nanolif Yapılı Maske Üreten Makine Geliştirdi

0 21

Medikal dokumalar ortamında yaptığı çalışmaları anlatan Doç. Dr. Ali Kılıç, maskelerde kullanılan ham hususların testleri hakkında haber verdi. Kılıç, İTÜ'de Dokumacılık Teknolojieri ve Tasarımı Fakültesi bünyesinde tedrisat üyesi olarak çalıştığını, 2012 yılında ise ABD'de bulunan North Carolina State University'de elektrostatik filtreler, teknik dokumalar üzerine doktorasını bitirdiğini belirtti.

Kılıç, İTÜ'de tedrisat üyesi olduğunu ve teknokent bünyesinde nokta alan Areka Filtrasyon şirketinde iş kişisi olarak faaliyet gösterdiğini belirterek, “Tekstil kesimi memleketimiz için gerek üretim, gerek istihdam manasında kritik kıymette. Daha donanımlı, daha haberli, daha vizyoner dokumacılık mühendislerinin yetiştirilmesi kolun geleceğini belirleyecek. Bu mealde elimizden geldiğince emek vermekteyiz.” formunda konuştu.

İTÜ Çekirdek Big Bang'te üçüncülük armağanı alan girişimleriyle patent aldıklarını belirten Kılıç, “Öğrencilerimle yazdığımız girişim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklendi ve Areka Filtrasyon şirketi kuruldu. Areka'yı aslında talebelerim kurdular. Birlikte patentini de aldığımız yenilikçi lif üretim sistemleri üzerine… Bunlar şu anda nispeten değer kazanan filtre maske üretimi için gerekli kumaşların makinaları… 1,5 sene kadar talebelerim sürdürdü. Ancak o devirde fazlaca bir iş hacmi oluşturamadığımızdan bana devrettiler. Ürettiğimiz malumatların somut katma paha sağlayan eserlere dönüştüğü bir şirket yapısı kurmayı hedefledik.” dedi.

Daha evvel “Parayla uğraşan bir akademisyenlik mi… Bilim mi para mı..” diye düşünürken sonraları fikrini değiştirdiğini anlatan Kılıç, “Üniversitede üretilen haberin yarara dönüşmesi birtakım felsefi yaklaşımlarda eleştirilse de saplanıp kaldığımız orta gelir tuzağından kurtulmamız, herkesin ağzına sakız ettiği 'katma değeri' sahiden üretmemiz için kıymetli bir strateji olabilir.” tabirlerini kullandı.

2017 yılında şirketi devraldığında işletmenin finansal durumunun pek güzel olmadığını söyleyen Kılıç, maaşını şirket masraflarına harcadığını belirtti.

Kılıç, ortak AB girişimleri yazmak için şirketin faaliyetlerini anlatmak üzere bir YouTube görüntüsü yayınladığını lisana getirerek, “Videoda altyapımızı, yeteneklerimizi görürler; ortada buluşmadan da girişim yazabiliriz diye düşünmüştük. O görüntümüzü Hong Kong'tan izlemişler. Birinci nanolif filtre üretim makinemizi oraya, Hong Kong'a gönderdik. Velev bu genel manada birinci satışımızdı. Birinci satışımız ihracat oldu. Hem de Hong Kong'a… Daha sonrasında birçok farklı devlete ihracatla birlikte devletimizde de geliştirdiğimiz sistemlerin satışını gerçekleştirdik. Benden çok talebelerim mesut oldu. Laboratuvarda yaptıkları çalışmalara daha çok inandılar.” sözlerini kullandı.

İnovatif dokuma gereci üreten makineler geliştirip, bunların seri üretimini yaptıklarını tabir eden Kılıç, müşterilerinin yüzde 60'ını İngiltere, Çekya, Filipinler ve Suudi Arabistan üzere devletlerdeki alıcıların oluşturduğunu belirtti.

Nanolif üretiminde elektrospinning sürecinin çok ziyade görüldüğünü belirten ve bu sisteme nazaran 30 kat daha tesirli olan çözeltiden üfleme (aerospinner) teknolojisini geliştirdiklerini söz eden Kılıç, son olarak “Sistem elektrostatik kuvvetler bölgesine yüksek basınçlı havanın çekim kuvvetlerinden yararlanıyor. Bu sayede üretim suratı artıyor.” biçiminde konuştu.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.