Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Turkcell, Filiz pratiği ile çiftçinin yanında

0 24

Çiftçilerin hayatını kolaylaştıran Turkcell’in Filiz pratiği, bu periyotta de çiftçilikle uğraşan yahut organik tarıma ilgi duyan vatandaşların yanında olarak tarım konusunda onları bilgilendirmeye devam ediyor. Turkcell’in dijital tarım pratiği Filiz, toprağa yerleştirilen bir cihazdan ve telefona yüklenen mobil pratikten oluşuyor. Toprağa yerleştirilen cihaz, hava ve toprak koşullarını belirleyerek, kullanıcıyı mobil pratik üzerinden bilgilendiriyor. Kullanıcı hanesinden çıkmadan hem karlılığını hem de verimliliğini artırıyor. Tarlayla ilgili rastgele bir sorun olması halinde kullanıcı, online hizmet veren ziraat mühendisleri ile tarlanın fotoğraflarını paylaşıyor ve profesyonel destek alabiliyor.

Çiftçilerin itimatla üretim yapması için çalıştıklarını belirten Turkcell Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Yönetici Yardımcısı Ceyhun Özata şunları söyledi: “Yerli ve ulusal eserimiz Filiz ile çiftçilerimizin yanında oluyor; teknolojimizle hayatlarını kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Tarlasının sulama gereksinimini ve hastalık risklerini Filiz’den takip eden çiftçilerimiz yalnızca gereksinim anında hanesinden çıkıyor; bu sayede üretirken de inançta kalıyor. Emektar çiftçimizin sürekli inançta kalması için tarımda teknolojiyi kullanıyor, sürdürülebilir üretim için üreticimizle iş birliği yapıyoruz. Emeğini sofralara itimatla taşıyan tüm üreticilerimizin 14 Mayıs Yerküre Çiftçiler Günü’nü kutluyorum.”

Kullanıcılara tarlaları hakkında anlık olarak haber veren Filiz, tarlanın ne hengam sulanacağı ve ilaçlanacağı üzere hususlarda da bilgilendirmede bulunuyor. Tatbik, hava durumunu anlık olarak takip ederek, sulama için akıllıca vakti bulmayı sağlıyor. Bitkinin hastalık riskini de gösteren Filiz, ilaçlama konusunda da kullanıcıyı uyarıyor. Tarlanın ve bitkinin gereksinimlerini anlık olarak bilmek hem kullanıcının hayatını kolaylaştırıyor hem de tarlanın verimliliğini artırıyor.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.