Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Twitch’te Yakında Tüm Klipler Tek Tuşla Silinebilecek

0 10

Medya oyun kesiminin gelişmesi ve oyunların muayyen bir noktadan sonra ulaşılamaz hale gelmesiyle birlikte oyun odaklı canlı yayın platformları büyük bir kıymet kazandı. Artık oyunseverler, bilhassa de donanım özellikleri nedeniyle oynayamadıkları oyunları canlı yayın yapan oyuncular sayesinde izleme imkanına kavuşuyorlar. Bu mevzuda hizmet veren en tanınan platform da hiç elbet Twitch.

Twitch, geçtiğimiz hafta çok da beklenmeyen kimi tartışmaların odak noktası oldu. Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA) nedeniyle pek çok oyun yayıncının hesabında bulunan klipler, müziklerin telif hakları nedeniyle kaldırıldı ve bu da, birtakım yansılara neden oldu. DMCA nedeniyle ceza yemek istemeyen yayıncılar, kanallarına yükledikleri klipleri tek tek incelemeye başlayıp, bu kliplerde telif hakkı olan bir müziğin olup olmadığını taramaya başladılar.

Twitch idaresi, yayıncıların işlerini kolaylaştırmak için harekete geçti

Twitch'te yıllardır yayın yapan oyuncular var. Üstelik bu yayıncıların hesaplarına baktığımızda yüzlerce klibin olduğunu görüyoruz. Münasebetiyle bir yayıncının, kanalındaki tüm klipleri tek tek inceleyip telif hakkı olan bir müziği kullanıp kullanmadığını tespit etmesi oldukça güç. Bu durumun farkında olan Twitch idaresi, harekete geçtiğini ve kliplerin silinmesini kolaylaştıracağını açıkladı.

Twitch tarafından yapılan açıklamalara nazaran yayıncılar, tasarrufa sunulacak yeni bir mahsusen birlikte kanallarındaki klipleri daha kolay bir formda silebilecekler. Twitch'in bu mevzudaki yeni özelliği, işleri o kadar kolaylaştırıyor ki kanaldaki tüm klipler tek bir tuşla silinebiliyor. Yani Twitch'e kısa bir müddet sonra eklenmesi beklenen bu özellik, bir kanaldaki tüm kliplerin tek tuşla silinmesini sağlayacak. Gelgelelim Twitch, yalnızca bu yeni mahsusen yetinmeyecek.

Twitch tarafından yapılan açıklamalar, platformun Audible Magic isimli bir şirketle de anlaştığını ortaya koyuyor. 1999 yılından beri hizmet veren şirket; plak şirketi, televizyon stüdyoları, müzik yayıncıları ve toplumsal medya platformları üzere mecralara içerik tanımlama hizmeti veriyor. Twitch'in bu itilafı, platformda telif hakkı olan içeriklerin bundan sonra Audible Magic'e emanet olmasını sağlayacak

Twitch'in açıklamalarına nazaran Audible Magic, platformdaki tüm klipleri inceleme altına alıp bu kliplerde telif hakkı olan bir müziğin olup olmadığını tarayacak. Şayet klip içerisinde telif hakkı olan bir müziğe denk gelinirse de ilgili klipteki 30 dakikalık kısmın sesi kapatılacak. Bu sayede Twitch yayıncılarının DMCA nedeniyle ceza yemelerinin önüne geçilmiş olacak.

Twitch'in resmi Twitter hesabından yapılan açıklamalara nazaran yayıncılara sunulacak olan tüm klipleri silme özelliği, önümüzdeki haftalarda hazır hale gelecek. Platform, tekrar de isteyen yayıncıların bu süreçte kanallarındaki klipleri silebileceklerini söz ediyor. Birtakım yayıncılar, bu duruma isyan ederken hukukçulara nazaran ise Twitch'in bu hususta daha erken harekete geçmesi gerekiyordu. Görünüşe nazaran Twitch, önümüzdeki günlerde bu hususla yine haberlerimize mevzu olacak.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.