Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Twitter CEO’sundan Donald Trump’a Karşılık

0 19

Yerkürenin en büyük haber paylaşım noktalarından biri olan Twitter, bu misyonunun bir kesimi olarak dezenformasyon ve manipülasyon ile uğraşında her zamankinden daha katı bir siyaset izliyor. Kısa mühlet evvel, platformda yayılacak yanlış malumatları düzeltmek için haber doğrulama pratiğini devreye sokan çevre medya devi, son yılların en tartışmalı politik figürlerinden ABD Lideri Donald Trump ile karşı zıdda geldi.

Detaylarına buradan ulaşabileceğiniz hikayede Twitter, Trump’ın önümüzdeki kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde posta yoluyla oy kullanılmasının hileli seçimlere yol açacağını argüman ettiği tweetlerin altında “Posta yoluyla oy kullanmakla ilgili gerçeklere ulaşın” biçiminde bir temas yerleştirmişti. Kelam konusu kontağa tıkladıktan sonra önünüze çıkan sahifede, ABD Başkanı’nın posta yoluyla oy kullanma hakkında yanlış ve yanıltıcı malumatlar verdiğini belirtiliyordu.

Bunun üzerine, Twitter’ı tabir özgürlüğünü kısıtlamakla ve ABD seçimlerine direkt müdahale etmekle suçlayan bir paylaşımda bulunan Trump, çevre medya şirketleri ile ilgili bir başkanlık kararnamesi imzalayacağı söylemişti. 

Twitter’da 80 milyondan ziyade takipçisi bulunan ABD Lideri, “Cumhuriyetçiler, içtimaî medya platformlarının, muhafazakarların seslerini büsbütün kestiğini hissediyor. Bunun bir sefer daha bu türlü olmasına müsaade vermeden, içtimaî medyayı sıkı bir formda düzenleyeceğiz ya da kapatacağız” tabirlerini kullanarak, çevre medya şirketlerine ‘kapatma’ tehdidinde bulunmuştu.

Sessizliğini bozan Twitter CEO’su Jack Dorsey, hem bu hadise hem de malumat doğrulama tatbikine dair kapsamlı bir açıklamada bulundu. “Bir şirket olarak aksiyonlarımızdan sorumlu olan biri var ve bu da benim. Lütfen çalışanlarımızı bunun dışında bırakın” diyen Dorsey, yerkürenin rastgele bir bölgesindeki seçimlerle ilgili yanlış yahut tartışmalı malumatları aydınlatmaya devam edeceklerini söyledi.

Bunun kendilerini, “doğruluk otoritesi” yapmayacağını belirten Twitter CEO’su, asıl emellerinin çelişkili sözlerdeki eksik noktaları tamamlamak ve kişilerin akıllıca haberlere ulaşmasını sağlamak olduğunu tabir etti. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.