Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Twitter, Devlete Bağlı 7.340 Hesabı Kapattığını Söyledi

0 12

Twitter, birtakım periyotlarda devletlerle ilişkili geçersiz ve ele geçirilmiş hesapları kapatıyor. Bunu resmi blog hesabından da duyuran şirket, son olarak aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 3 devletteki hesapları ifşa etti. Bu duyuruyla birlikte Türkiye’de AK Parti’nin siyasi anlatılarını güçlendirmek için kullanılan 7340 tane düzmece ve ele geçirilmiş hesabın ifşa edildiği açıklandı. Bu hesapların ve içerisindeki tweet’lerin kaldırıldığını duyuran Twitter, bununla birlikte birtakım olgular paylaşıldı. 

Avustralya Strateji Siyasetleri Enstitüsü (ASPI) ve Stanford İnternet Gözlemevi (SIO) tarafından yapılan araştırma sonucunda Twitter tarafından paylaşılan açıklamaya nazaran, hükümetle bağlantılı olduğu tez edilen 7340 hesapta 5 GB’lık tweet arşivi bulunurken 821 GB’lık da medya arşivi bulundu. Tüm bu olgular ortadan kaldırıldı.

Twitter’dan ifşa edilen hesaplara ait açıklama

2020'nin başında tespit edilen birbiriyle alakalı hesapların koordineli ve gerçek olmayan aktivitelerinin asıl gayesi, Türkiye'deki kullanıcılar. Platformumuzdaki teknik altyapı ve hesap davranışlarından yola çıkarak yapılan tahlilimiz, geçersiz ve ele geçirilmiş hesapların AK Parti lehine siyasi ortam oluşturmaya çalıştığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güçlü destek verdiğini göstermiştir. Bugün bu 7.340 hesabı açıklıyoruz. 

Teknik araştırmalar, bu düzmece ve ele geçirilmiş hesapların, partinin gençlik kollarıyla kontaklı olduğuna ve çok sayıda ele geçirilmiş hesabı içeren merkezi bir şebekeye sahip olduğuna işaret ediyor. Sonuca odaklanırsak, ifşa ettiğimiz ağ içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetini eleştiren hesaplar da bulunuyor. Ele geçirilen bu hesaplar, sistemli olarak yukarıda belirtilen devlet aktörleri tarafından hackleme ve ele geçirme faktörlerinin maksadı olmuştur. Ele geçirilen geniş ağ, tıpkı vakitte kripto para üniteleriyle alakalı spam ve ticari aktiviteler için de kullanıldı.

Twitter, Türkiye dışında Çin’de 23.750, Rusya’da ise 1.152 hesabı ifşa ederek bu hesapların kapatıldığını söyledi. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.