Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Twitter, Kullanıcıları Haber Retweetlemeden Evvel Uyaracak

0 11

Tanınan micro-blog sitesi Twitter, son birkaç yıldır sertlik dozajı giderek artan siyasi söylemler ve George Floyd’un polis şiddeti sonucu öldürülmesinin akabinde başlayan protesto şovları ile birlikte platformundaki bireylere daha üretken ve sağlıklı bir tartışma ortamı yaratabilmek için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

ABD merkezli şirketin Twitter’daki destek sahifesi üzerinden yapılan açıklamaya nazaran kelam konusu yenilik, kullanıcıların bir makaleyi yahut haberi retweetlemeden evvel okumalarını sağlayacak, daha doğrusu onları bu yanda teşvik edecek.

Twitter, kullanıcıların bir makaleyi retweetlemeden evvel okumalarını istiyor

Özelliği Android pratiğindeki kimi kullanıcılara sunmaya başlayan Twitter, bir makaleyi retweetlediğinizde, “Başlıklar hikayenin tamamını anlatmaz. Retweetlemeden evvel bunu okumak velev misiniz?” formunda bir teklifte bulunuyor. Kullanıcılar, bu ikaza kulak verdikleri takdirde, yazıyı okuduktan sonra isterlerse makaleyi tekrar tweetleyebilecekler.

Esasen Twitter’ın bu özelliği, potansiyel olarak yanlış olabilecek bir bilgiyi yaymak üzere olan kullanıcıların makaleleri okumasını sağlamak ve yanıltıcı haberleri dolaşıma sokmamak için “nazik bir hatırlatma” olarak kıymetlendirebiliriz. Şimdilik sadece Android platformu için devreye alınan özelliğin, küçük bir kullanıcı kümesi tarafından test edildiği varsayım ediliyor.

Twitter, yeni özelliği ile platformda daha sağlıklı bir tartışma ortamı yaratmayı amaçlıyor

Geçtiğimiz yıl, platformdaki tüm siyasi reklamları yasaklayan Twitter, toplumsal medyanın kanayan yarası olan yalan haber ve yanıltıcı haberlere karşı proaktif bir uğraşa başlamıştı. Bu mevzuda kimseye tolerans göstermeyen şirket, kısa bir müddet evvel ABD Yöneticisi Donald Trump’ın paylaşımlarına dahi ‘gerçeklik denetimi etiketi’ eklemişti.

Bunun üzerine Twitter’ı söz özgürlüğünü kısıtlamakla ve ABD seçimlerine direkt müdahale etmekle suçlayan Trump, toplumsal medya şirketleri ile ilgili bir başkanlık kararnamesi imzalayacağı söylemişti. Twitter CEO’su Jack Dorsey ise yerkürenin neresinde olursa olsun, yanlış yahut tartışmalı malumatları aydınlatmaya devam edeceklerini belirtmişti.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.