Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Twitter-Trump Tartışmasına Mark Zuckerberg de Katıldı

0 21

Yerkürenin en büyük toplumsal medya platformu Facebook’un başındaki isim olan Mark Zuckerberg, Twitter ile ABD Yöneticisi Donald Trump arasındaki tartışmaya dair çarpıcı bir icmalde bulundu. Fox News kanalından Dana Perino ile bir röportaj gerçekleştiren Zuckerberg, “Facebook’un, kişilerin çevrimiçi olarak söylediği şeylerde gerçeğin yargıcı olmaması gerektiğine güçlü bir biçimde inanıyorum” dedi.

Facebook’ta kişileri oy kullanmamaya iten reklamları kaldırmalarına karşın, Trump’ın önümüzdeki kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde posta yoluyla oy kullanılmasının hileli seçimlere yol açacağı istikametindeki tezlerinin topluluk kurallarını ihlal etmediğini belirten Facebook CEO’su, bu bahiste Twitter’dan farklı bir siyasetlerinin olduğunu tabir etti.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, Trump'ın söylediklerinde yanlış bir şey olmadığını savundu

Zuckerberg ayrıyeten Trump’ın toplumsal medya şirketlerine sansür tatbik teşebbüsünün “doğru refleks” olmadığını da kelamlarına ekledi. Tweetlerin altına haber doğrulama etiketi koyan Twitter’ı tabir özgürlüğünü kısıtlamakla ve ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlayan Trump, toplumsal medya şirketleri ile ilgili bir başkanlık kararnamesi imzalayacaklarını söylemişti. 

“Sosyal medyayı sıkı bir formda düzenleyeceğiz ya da kapatacağız” diyen ABD Lideri, ‘gerçeklik denetimi etiketi’ ile başlayan tartışmayı bambaşka bir noktaya taşımıştı. Trump’ın kelam konusu düzenleme konusunda önemli olup olmadığını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Trump, çevre medya şirketlerine sansür pratik tehdidinde bulunmuştu

Öte yandan, Twitter CEO’su Jack Dorsey bugün yaptığı paylaşımlarda, isim telaffuz etmeden hem Trump'a hem de Zuckerberg’e karşılık verdi. Yerkürenin rastgele bir yanındaki seçimlerle ilgili yanlış yahut tartışmalı malumatları aydınlatmaya devam edeceklerini belirten Dorsey, “Elbette bu bizi gerçeğin yargıcı yapmaz. Emelimiz çelişen sözlerin noktalarını birleştirmek ve ihtilaflı haberleri göstermek, böylelikle kişiler kendileri bir yargıya varabilir” tabirlerini kullandı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.