Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Twitter, Trump’ın Tweetlerini Kopyalayan Hesabı Askıya Aldı

0 11

Içtimaî medya platformu Twitter, geçtiğimiz hafta ABD Yöneticisi Donald Trump’ın iki tweetinin altına doğrulama ilişkileri yerleştirmişti. Twitter’ın bu hamlesinin akabinde Trump, sert açıklamalar yapmış ve çevre medya düzenlemeleri ile alakalı bir kararname imzalamıştı.

Geçtiğimiz hafta meydana gelen bu hikayeden sonra Trump, attığı yeni tweetlerle George Floyd’un ABD polisi tarafından öldürülmesini protesto edenleri “eşkiya” olarak nitelendirdi. Trump, tweetinin devamında “Yağma başlarsa ateş de başlar” diyerek protestocuları tehdit etti. 

Donald Trump’ın bu tweeti, geniş bir kitle tarafından reaksiyonla karşılandı. Twitter, Trump’ın tweetine gelen yansılara karşın tweeti, “Erişilebilir olması, kamuoyunun çıkarına olabilir” diyerek kaldırmadı. Ama tıpkı tweeti paylaşan bir öteki hesap, Twitter tarafından askıya alındı. 

ABD Lideri Donald Trump’ın hakikaten Twitter’ın kurallarını ihlal edip etmediğini test etmek isteyen SuspendThePres kullanıcı isimli bir Twitter hesabı, Trump’ın attığı tweetlerinin tamamını kopyalayarak paylaşmaya başladı.

SuspendThePres'ın kopyaladığı tweetler arasında yukarı bahsettiğimiz Trump’ın aksiyoncuları “eşkiya” olarak nitelendirdiği tweet de yan alıyordu. Twitter, Trump’ın kendi hesabındaki tweeti kaldırmazken, SuspendThePres hesabını 12 saat müddetle askıya aldı ve tweeti sildi. 

Hesabın sahibi, hesabının Twitter tarafından askıya alınması hakkında Mashable’a bir açıklama yaptı ve “Twitter, bir yerküre önderi kelam konusu olunca bildirinin içerikten bağımsız olarak erişilebilir olmasının ulusal çıkarlar açısından yeterli olabileceğini savunuyor. Bu açıklamaya katılmıyorum ve bu içeriğin platformun topluluk kurallarına alışılmamış olup olmadığını bilmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi. 

SuspendThePres hesabının sahibi, laf konusu 12 saatlik yasağın tamamlanmasının akabinde Twitter'ın sıradan hesaplarla 'güçlü' hesaplar arasında farklı bir idare izlediğini göstermek için Trump'ın tweetlerini kopyalamaya devam edeceğini söyledi.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.