Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Twitter’dan Trump’ın İki Tweetine Gerçeklere Ulaşın Uyarısı

0 23

Içtimaî medya devi Twitter, geçtiğimiz aylarda platformda yayılacak yanlış haberleri düzeltmek için haber doğrulama uygulamasını devreye sokmuştu. Yanlış malumatlar sunan tweetleri gören kişilerin akıllıca malumat kaynaklarına erişmesini sağlayan pratiğin son maksadı ABD Lideri Trump oldu. 

Donald Trump, önümüzdeki kasım ayında yapılacak ABD Başkanlık seçimlerinde posta yoluyla oy kullanılmasıyla ilgili dün iki tweet attı. Trump, attığı iki tweette posta yoluyla oy kullanmanın seçimleri sahteciliğe açık hale getireceğini ve seçimlerin hileli olacağını argüman etti. 

Gerçeklere ulaşın irtibatı, kullanıcıları bahisle ilgili 'gerçek' haberlere ulaştırıyor

Twitter, Trump’ın posta yoluyla oy kullanılması konusundaki iki tweetinin altına haber doğrulama pratiği yoluyla “Posta yoluyla oy kullanmakla ilgili gerçeklere ulaşın” biçiminde bir ikaz bağlantısı yerleştirdi. Yerleştirilen ihtara tıklandığında mevzuyla alakalı haberlerin ve malumatların konum aldığı bir sahifeye ulaşılıyor. 

Trump’ın tweetlerinin altında bulunan ikazla ulaşılan Twitter’ın haberlendirme sahifesindeTrump posta yoluyla oy kullanmanın hileye neden olacağına dair asılsız savlarda bulunuyor” başlığı bulunuyor. Başlığın altında California’da koronavirüs salgını nedeniyle postayla oy kullanılması pratiğinin genişletmesi kararına karşılık Trump’ın tezlerinin dayanıksız olduğu söyleniyor.

Twitter’ın Trump’ın tweetleriyle ilgili haberlendirme sahifesinin devamında ABD Başkanı’nın tweetlerinde mekan alan üç yanıltıcı ve yanlış malumata dikkat çekiliyor. Twitter’ın Trump’ın tweetlerinde yanlış olarak nitelendirdiği haberlerden birincisi Trump’ın “Hileli seçim” tezine karşılık veriyor. Haberlendirme sahifesinde postayla oy kullanılmasının seçmen sahtekarlığıyla irtibatlı olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını söyleniyor. 

Trump’ın California Valisi’nin “kim olduğuna ve nereden geldiğine bakılmaksızın eyalette yaşayan herkese” posta yoluyla oy pusulası gönderdiği tezine cevaben ise oy pusulalarının yalnızca kayıtlı seçmenlere gönderildiği haberi nokta alıyor. 

Twitter’ın Trump’ın savlarına karşılık yayınladığı üçüncü malumat ise direkt posta yoluyla oy kullanmakla ilgili. Haberlendirme sahifesinde nokta alan ve NBC News’in haberine dayandırılan malumata nazaran ABD’nin beş eyaletinde büsbütün posta yoluyla oy kullanılıyor. 

Trump, Twitter’ı ABD seçimlerine müdahale etmekle suçladı

Twitter’in Trump’ın tweetlerinin altına bir ikaz yerleştirmesi ve bu ihtarın Trump’ın savlarının aksini gösteren bir haberlendirme sahifesine yönlendiriyor olmasına ABD Lideri reaksiyon gösterdi. Trump, Twitter’ı ABD seçimlerine müdahale etmekle ve teyit için kullanılan CNN ve Washington Post’u da yalancılıkla suçladı. Trump’ın mevzuyla ilgilli 2. tweetinde Twitter’ı tabir özgürlüğünü boğmakla suçladı ve buna ABD Lideri olarak müsaade vermeyeceğini söyledi. 

Twitter’ın haber doğrulama pratiği bilhassa koronavirüs salgını sırasında yanlış haberlerin yayılmasına köstek olmak için pratiğe sokuldu. Devir dönem yanlış haberler sunan tweetlerin altında bu çeşit ikaz temasları gördük. Fakat Twitter’ın bu pratiği birinci sefer bir devlet yöneticisinin savlarının altında yan aldı. 

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.