Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Ubisoft, R6S Gibisi Oyun İçin Google ve Apple’a Dava Açtı

0 28

Oyun yerküresinin en dev isimlerinden Ubisoft, bugüne kadar birçok şık prodüksiyonla önümüze çıktı. Ama şirketin 2015 yılında piyasaya sürdüğü Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege oyunu, ufak alan çatışmalarını ve taktiksel oynanışı seven milyonlarca oyuncu tarafından yüceltildi ve oyun hâlâ oynanmaya devam ediyor.

Ama Ubisoft’un büyük başarılarından birisi olan Rainbow Six: Siege, bugünlerde farklı bir halde anılıyor. Oyun, geçtiğimiz ay Android ve iOS platformu için yayınlanan Area F2’nin ilham kaynağı olarak görülüyor. Gelgelelim Ubisoft, tüm bu ilham kaynağı laflarını reddederek Area F2’nin büsbütün kopya bir oyun olduğunu belirten bir harekete imza attı.

Ubisoft, Google ve Apple'a dava açtı:

Bloomberg’in paylaştığı habere nazaran Ubisoft Entertainment, Apple Inc. ve Google LLC’ye her iki şirketi de Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege’in kopyası olan bir oyunu satmakla suçlayarak dava açtı. Ubisoft’un açtığı davanın detaylarında şirketin gayesine aldığı oyun da taraf aldı.

Ubisoft, açtığı davada Alibaba Group Holding’in altındaki Ejoy.com’un bünyesinde bulunan Qookka Games tarafından geliştirilen ‘Area F2’ isimli oyunun Rainbow Six: Siege’in karbon kopyası olduğunu ve bu bahsin tartışılamayacak kademede bariz olduğunu belirtti.

Açılan davada konum alan haberlere nazaran Rainbow Six: Siege, yekunda 55 milyon kayıtlı oyuncuya sahip ve her gün 3 milyon etkin oyuncu tarafından oynanıyor. Başkaca Rainbow Six: Siege, Ubisoft’un en kıymetli fikir mülkiyetleri arasında taraf alıyor ve Area F2’nin her bir noktası Rainbow Six: Siege’den kopyalanmış durumda.

Ubisoft’a nazaran Area F2, Rainbow Six: Siege’den ‘operator’ seçme ekranı ve bitiş skorları ekranı üzere birçok noktayı kopyalamış durumda. İşin garip yanıysa Ubisoft, oyunu geliştiren şirket Qookka Games’e değil, bu oyunun yayınlanmasına müsaade veren Google ve Apple’a dava açmış durumda.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.