Makalecin - Güncel Blog Yazıları

USB Type-C Nedir, Öteki USB’lerden Ne Farkı Var?

0 13

USB Type-C, hem şarj kablosu olarak hem de evrak aktarımı konusunda ziyadesiyle kullanılmaya başladı. Şu anda USB Type-C çeşidi kulaklık ve şarj kablosu, yeni nesil akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarda kullanılıyor ve teknoloji analistlerinin datalarına nazaran önümüzdeki süreçte bu çeşidin tasarrufu çok daha büyük bir artış gösterecek.

2014 yılında USB Type-C birinci tanıtıldığından itibaren, geçmiş USB irtibat standartlarının hepsinin alanını teker teker almaya başladı. İlerleyen süreçte yalnızca şarj ve evrak aktarımı emelli değil tıpkı devranda imaj aktarımı için kullanılması da planlanıyor. Velev USB Type-C irtibat tipi günümüzün standart ses aktarma yolu olan 3,5 mm jak kablolarının bile bölgesini alabileceği söyleniyor. Pekala nedir bu USB Type-C? Öteki temas çeşitlerinden farkı nedir? Gelin daima bir arada göz atalım.

USB Type-C nedir?

2014’te tanıtılan USB Type-C ile günümüzün son teknoloji ilişki suratı USB 3.1’e ulaşmış olduk. USB Type-C yeni, daha küçük ve simetrik bir dizayna sahip olan ve bu sayede takması kolay olan bir temas çeşididir. USB Type-C kabloları sair kablolardan daha çokça elektrik taşıyabilir, bu sebeple dizüstü bilgisayarları bile şarj edebiliyorlar.

USB Type-C’nin geleceği nedir?

USB Type-C ile birlikte tıpkı vakitte birden ziyade kablo muhtaçlığının da ortadan kaldırılması hedefleniyor. Âlemşümul bir kablo çeşidine dönüşecek olan Type-C ile bir harici diski bilgisayarınıza bağlayabilecek, dizüstü bilgisayarınız ile telefonunuzu şarj edebilecek, hoparlörünüzü bilgisayara bağlayabilecek ve velev 4K imaj aktarımı bile yapabileceksiniz.

USB Type-C, hem incecik akıllı telefonları hem de dizüstü bilgisayarınızdaki bataryayı doldurabilecek kadar güçlü bir kablo yapısına sahip. Simetrik bir dizayna sahip olması da USB Type-A örneğindeki üzere takarken zorlanmamanızı sağlıyor. Konektörü yuvaya istediğiniz tarafından oturtabiliyorsunuz.

Gelecekte planlandığı üzere kozmik irtibat çeşidi USB Type-C olursa, farklı cihazlar için farklı adaptörler yahut kablolar taşımanıza da gerek kalmayacak. USB Type-C tıpkı devirde USB 3.1 + USB PD (Güç Aktarımı) üzere yeni USB standartlarını destekler.

USB Type-C, klâsik 3,5 mm ses girişinin sonunu getirebilir mi?

Bildiğiniz üzere Apple, iPhone 7’den itibaren çıkardığı modellerde 3,5 mm jak girişi bulundurmuyor. Bunun Apple için ana sebebi cihazlarını istedikleri kadar ince tasarlayamamaları, doğal ticari taktikleri bir kenara bırakırsak. Lakin Android cihazlarda da 3,5 mm jak girişi tarafına artık USB Type-C kulaklık girişi ve dönüştürücüsü görüyoruz.

Bunun sebeplerinin arasında da doğal ki yeni nesil telefonların ince dizayna sahip olması var gelgelelim asıl sebebi 3,5 mm jak girişinin 60 yıllık bir teknoloji olması. 1960’lardan beri kullanılan bu standart, geçmişten bugüne yalnızca tek bir maksatla kullanılıyor: ses aktarımı. Bu sebeple istenilen ses kalitesi de USB Type-C yahut Apple’ın Lightning teknolojisi üzere sağlanamıyor.

Apple aslında 3,5 mm jak girişi ile yollarını yıllar evvel ayırmıştı. Artık yavaş yavaş Android cihazlarda ve yeni nesil bilgisayarlarda da 3,5 mm jak girişinin alanını USB Type-C portuna bıraktığını görmemiz mümkün. Natürel kişileri alışkanlıklarından vazgeçirmek güç bir şey lakin yakın gelecekte bunu görme ihtimaline hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz.

USB Type-C’nin öteki tiplerden farkı nedir?

Kişilerin en aşina olduğu USB tipi ise USB Type-A’dir. Her ne kadar 1, 2 ve 3. nesil USB standartlarına süregelen yıllarda geçsek de USB Type-A hiçbir vakit değişmedi ve her devir ana irtibat tipi olarak kaldı.

USB Type-B ise daha nadiren ve belli cihazlarda gördüğümüz bir ilişki çeşididir. Genellikle yazıcılarda gördüğümüz bu tıp, USB 3.0 standardı için gerekli donanıma sahip olabilmesi ismine üst bucakları eğik bir biçimde tasarlanmıştır. Android telefonlarda USB Type-C’nin yanı sıra gördüğümüz Micro USB çeşidi de USB Type-B ailesinin farklı bir varyasyonudur.

USB Type-C ise fotoğrafta gördüğünüz üzere bunlardan çok farklı bir dizayna sahiptir. Ne USB Type-A ve Type-B üzere kalın ne de Micro USB çeşitleri üzere asimetrik. USB Type-C, yeni USB 3.1'in sağladığı tüm güç ve sürat avantajlarını da beraberinde getiriyor. USB-C adaptörler ile birlikte eski USB çeşitleri de koordinasyonlu bir halde çalışıyor.

USB Type-C ve USB 3.1 teknolojisinin münasebeti nedir?

USB 3.1, USB standartlarının en yenisi. USB 3.0’ın teorideki maksimum bant genişliği 5 GB/saniyeyken USB 3.1’in ki 10 GB/saniye. Saf USB Type-C ile USB 3.1 birebir şeyler değiller. Type-C yalnızca bir irtibat tipi ve içerisinde şu anlık yalnızca USB 2.0 ya da 3.0 b arındırabiliyor. Velev Nokia N1 tabletinde şu anda USB Type-C kullanılmasına karşın bu port USB 2.0 standardında.

Tekrar de USB 3.0 ve USB 3.1 teknolojileri birbirlerine yakın teknolojiler. Yeni bir cihaz satın alacağınız devir aldığınız cihazların ve kablolarının USB 3.1 desteklediğinden emin olun. Çünkü teknoloji mütemadi gelişmekte ve kim bilir, tahminen ileride USB Type-C kablolarının altında USB 3.1 teknolojisini destekleyecek bir sistem bulunur.

Böylece bir Webtekno rehberinin daha sonuna gelmiş bulunmaktayız. Oyunlar, bilim, genel teknoloji dertlerini içeren, bu ve bunun üzere birçok yararlı içerik ve rehberden haberdar olmak için sitemizi takipte kalmayı ve niyetlerinizi / tekliflerinizi aşağıdaki tefsirler kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın 🙂

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.