Makalecin - Güncel Blog Yazıları

VALORANT İncelemesi: Rakiplerinden Sıyrılabiliyor mu?

0 13

Riot Games, rekabetçi FPS oyunlar arenasına VALORANT ismiyle giriş yaparak çok kuvvetli bir yarışmanın içine daldı. Paladins, Overwatch, CS:GO ve velev Rainbow Six Siege’in bile içinde bulunduğu bu yarışma ortamına beta süreci sonrası süratli bir giriş yaptı. Oyun 2 Haziran 2020 tarihinde en son çıkışını yaparak piyasadaki fiyatsız oyunlar arasında taraf aldı.

“Peki VALORANT hâli hazırda piyasada bulunan oyunların üstüne ne katıyor?” “VALORANT bir CS:GO çakması mı?” sorularını duyar üzereyiz. O yüzden lafı çokça uzatmadan tüm bu soruları ve daha fazlasını cevapladığımız incelememize geçelim. Sıkı tutunun dostlar: bolca tansiyon, bazen had bunalımları geçirten ve birden fazla zaman(!) galibiyetle sonuçlanan maçlar sonrası kendi deneyimlerimizi aktarıyoruz.

Birinci olarak VALORANT'ın Türkçe desteğiyle ilgili konuşalım:

Riot Games’in League of Legends ile başlayan yerelleştirme serüveninin VALORANT ile devam ettiğini görmek bizler için sevindirici bir gelişme. Oyundaki tüm metinlerin Türkçe olmasının yanı sıra seslendirmeler de Türkçe lisanında. Mahsusen ajanların hengam devir kendi aralarında şakalaşmaları üzere anlarda Türkçe seslendirmeler duymak kişisi berhudar ediyor.

VALORANT, taktiksel nişancı oyunlarına yeni bir soluk getiriyor:

VALORANT birinci bakışta Paladins ve Overwatch üzere rakiplerine çok emsal bir çizgide görünse de düşmanlarınızı öldürmek için harcamanız gereken mermi sayısında büyük bir değişim var. VALORANT’ta sahih noktaya ateş ettiğiniz sürece düşmanlarınızı öldürmek çok kısa sürüyor. Bu sayede oyuncuyu daima olarak diken üstünde tutmayı başarıyor.

Saf ki VALORANT’ın temelinde benzediği asıl oyun Overwatch yahut Paladins değil. Taktiksel nişancı çeşidinde birinci akla gelen imalat, doğal olarak Half-Life efsanesinden doğan Counter-Strike serisi oluyor. Counter-Stirke’ın rekabetçi oyunlara kattığı bomba ögesi, bugün bile tazeliğini koruduğu için birden fazla oyunda kullanılıyor. VALORANT’ta ise bomba konseptine verilen isim “Spike”.

VALORANT, Spike hariç birçok farklı istikametten de Counter-Strike’a benzerlikler taşıyor. Fakat oyunu CS serisinden ayıran en büyük özelliği, her ajanın munfasıl yetenekleri olması. Yetenekler, günümüzün en revaçta olan rekabetçi oyunlarından biri olan CS:GO’ya orantıyla çok daha dinamik bir oynanış yaratıyor. Karşı taraftan neler beklemeniz gerektiğini anlayabilmek için, tüm ajanların yeteneklerini güzel bilmek koşul.

Riot Games, içinde karakter yeteneklerinin bulunduğu gayrı oyunların bilakis, yeteneklere geri sayım eklememiş. Bunun konumuna yetenek tasarrufunu sınırlamak için daha farklı bir yol izleniyor. Her çeşidin başında gerçekleşen satın alım evresinde yetenekleri de satın almak gerekiyor. Her yetenek için bir satın alma kapasitesi var. Şayet kullanırsanız, bir sonraki çeşit tekrar satın almanız gerekiyor.

Yeteneklerden bahsetmişken ultilere değinmemek olmaz. Tıpkı gayrı yeteneklerde olduğu üzere ultiler için de bir geri sayım bulunmuyor. Lakin bu sefer satın almak yanına oyun içinde yaptığınız şeyler sayesinde ulti gücünüzü doldurmanız gerekiyor. Ulti gücünüzü doldurmak için muayyen noktaları ele geçirebiliyorsunuz. Alışılmış ki düşmanlarınızı öldürmek en çok puan kazandıran şey.

Bilhassa yeteneklerle ilgili getirilen yenilikler, oyuna tahminen de birden fazla kişinin beklemediği bir çeşitlilik kazandırıyor. Riot Games’in yarışmanın bu kadar üst seviyede olduğu bir çeşide yeni bir oyun eklerken olağan bir kopyala-yapıştır sistemi kullanmaması bizleri sevindirdi. Zira taktiksel nişancı tipi tüm oyunlar Counter-Strike’ın ağır tesiri altında olduğu için yeniliklere aç imalatlar. Alışılmış VALORANT’ın tüm yenilik muhtaçlıklarını gidermediğini de eklemek gerek.

Oyunda bulunan poligondan muhakkak faydalanın:

VALORANT’ta bulunan eğitim meydanları oyunun temellerini öğrenip, farklı ajanları denemek açısından hayli yararlı bir mekan. Lakin her rekabetçi oyunda buna emsal öğretiler içeren eğitim vazifeleri bulmak mümkün. VALORANT’ın eğitim ortamlarına bir başlık açma sebebimiz ise tüm silahları deneyip, geri tepme formlarına bir nebze de aşina olabileceğiniz poligon.

VALORANT’ta bulunan poligon, yüksek interaktivitesi sayesinde nişancı oyunlarında birinci ayarlanması gereken hassasiyeti size nazaran en gerçek olan seviyeye kolaylıkla ayarlamanızı sağlıyor. Tüm silahları deneyebildiğiniz atış talimi sırasında, oyunun menüsüne girmeden ateş edebildiğiniz butonlar aracılığıyla hassasiyeti değiştirmeniz mümkün.

Çokça anlık reaksiyonlar vermeniz gereken bir oyundan bahsediyoruz. Verdiğiniz yansılarda isabetli olmalısınız ki oyunda başarılı olabilesiniz. O yüzden oyuna balıklama atlamadan evvel atış talimi yaparak fare hassasiyetinizi deneme yoluyla ayarlamanızı öneriyoruz. Aksi takdirde düşmanlarınıza karşı kolay yem olmanız içten bile değil.

Görsel mealde oynanış odaklı bir usul benimsenmiş:

VALORANT çeşitli sebeplerden dolayı görsel mealde bir Rainbow Six Siege ya da Call of Duty: Asrî Warfare seviyesinde bir oyun değil. Bu yolun izlenmesinde daha ziyade oyuncuya ulaşabilmek üzere pazarlama odaklı verilen kararlar tesirli olsa da bizi asıl ilgilendiren kısım bu görsel üslubun oynanışa nasıl yansıdığı.

Her oyun eksiksiz görünecek diye bir kural yok. Aslına bakarsanız piyasaya sürülen oyunların büyük bir kısmı şiddetli gerçekçi grafikler sunmuyor. Velev mahsusen hakikaten uzak formda çizilen oyunlar var. Lakin çizgifilmvâri grafiklerle düzgün bir oynanışı harmanlayabilen oyun sayısı çok az. VALORANT da tam olarak bu kategoriye giren bir oyun.

Oyunda tercih edilen çizimler savaş sırasında etrafınızda olan biteni âlâ bir formda anlayabilmenize imkan tanıyacak formda tasarlanmış. Haritada gezinirken oyunu âlâ okumak çok değerlidir. Çizim usulü anlaşılır derken parmak basmak istediğimiz nokta da bu zati. Bir yetenek atıldığı vakit, bir mekandan ateş edildiği hengam ya da etkileşime geçilebilen bir nesne olduğu devir bunu kolaylıkla görmek mümkün.

Yeni bir soluk olması her hususta düzgüne işaret etmiyor:

VALORANT’ta da her oyun üzere eksiklikler mevcut. Münhasıran oyun kendini oyuncuya tanıtma konusunda eksiksiz bir iş çıkarmıyor. Oyunda çok büyük bir ajan havuzu olmamasına rağmen ajanlara alışmak biraz vakit istiyor. Bunun önüne geçmek için her ajana münferit başka odaklanan ufak çaplı eğitim vazifeleri eklense çok daha düzgün olurdu.

Her ajana münferit senaryolar üretilen eğitim vazifeleri, oyuncuların yeni ajanlar denemesine yürek sağlayabilirdi. Lakin maatteessüf oyun pratiği kazanmak için pek bilmediğiniz bir ajanla savaşa atlamak durumundasınız. VALORANT üzere karakter odaklı bir oyunda aşina olmadığınız karakterleri seçerek risk almak pek de kolay olmuyor.

Oyunla ilgili eleştirilmesi gereken bir sair nokta ise silahların kendilerine ilişkin bir görünüşleri olmaması. Doğal ki kozmetiksiz hallerinden bahsediyoruz. Oyunda bulunan bütün silahlar siyah ve gri tonlarında seyrettiği için kendilerine ilişkin bir kimliğe sahip değiller. CS:GO’da M4A1 ve AK-47 arasındaki bariz fark, VALORANT’ta maatteessüf bulunmuyor.

Karakter modellemelerinin detaylandırmalarında da eksiklikler bulunuyor. Silahlarda olduğu üzere karakterler arasında bariz benzerlikler yok. Lakin ajanlar kendi içlerinde daha detaylı dizaynlara sahip olabilirdi. Olağan tasarım tarafındaki eksiklikler, oyunun daha çokça sistem üzerinde çalışabilmesi ismine yapılan fedakarlıklardan kaynaklanıyor. Lakin yeniden de değinilmesi gereken bir eksi.

Biraz da tartışmalı bir mevzuya odaklanalım. VALORANT’ta bulunan silahların geri tepme formları bir nebze rastgele. Yani CS:GO’daki üzere silahlar her seferinde tıpatıp birebir hali çizerek sekmiyor. Zahir bir form var lakin o hal her seferinde ufak farklarla ortaya çıkıyor. Oyuncular bu bahiste ikiye ayrılmış durumda.

Silahlar anlaşılan bir ölçüde rastgele sektiği için adapte olma yeteneği kimi devranlar sıkı antrenmanın önüne geçiyor. Bir kısım işin içine baht faktörü dahil olduğu için rahatsızken, bir kısımsa kas hafızası her şeyin önüne geçmediği için mutlu. Mevzu tartışmalı olduğu için kararı siz okuyucularımıza bırakıyoruz.

VALORANT'ta oyun içi satın alımlar mevcut lakin…

VALORANT da neredeyse her fiyatsız çevrimiçi oyun üzere oyun içi satın alımlar barındırıyor. Fiyatsız olarak sunulan oyunların para kazandırma modeli olarak bu yolu tercih etmesine alışalı çok oldu. Lakin birtakım oyunlar var ki bu modeli kullanarak gerçek parayla oyun içi avantajlara sahip olunmasını sağlayan birtakım eşyalar satıyor. Bu metot kimi oyuncuların asla tasvip etmediği bir yol.

Neyse ki VALORANT “pay-to-win” olarak tabir edilen, gerçek parayla avantaj sağlamak ismine satın alım yapabileceğiniz bir model benimsemiyor. Oyunda kozmetik dışında gerçek para vererek satın alabileceğiniz tek şey yeni ajanlar. Lakin yeni ajanları oyun içi vazifeleri yaparak da açmanız mümkün. Velhasıl para harcayarak yenilmez bir duruma gelmeniz mümkün değil.

Bağlanacağınız sunucuyu değiştiremiyor olmak, iki taraflı bir madalyon:

Riot Games’in Türkiye ortamında sunucusu olduğu için VALORANT tahminen de imrenerek baktığımız düşük pinglere sahip olabildiğimiz tek rekabetçi oyun. Riot Games, oyunlarında düşük ping kıymetleri olmasına itina gösteren bir firma. İşte tam olarak bu sebepten ötürü bir hesap ile tek bir kesime bağlanabiliyorsunuz.

Hesapların sunucu değiştiremiyor olması düşük pingli maçlar olmasını sağlıyor sağlamasına fakat bu sefer de üzerine saatler harcadığınız hesabınızı kullanarak TR sunucuları dışında bir maça giremiyorsunuz. Şayet farklı bir yerde yaşayan arkadaşlarınız varsa biraz yüksek pinge göz yumarak onlarla birlikte oynayamıyorsunuz.

Dediğimiz üzere bu iki tarafı olan bir madalyon. Sonuç olarak pingi yüksek olan bir oyuncu tek berbatlığı kendine yapmıyor. Yüksek pingden ötürü bazen rakiplerin de başını karıştıran durumlar yaşanabiliyor. Velev bu durumun pingi yüksek oyuncuya avantaj sağladığı bile görülebiliyor.

Sonuç: VALORANT nitekim de iyi bir oyun (mu?)

VALORANT, tipe ilgisi olan herkes tarafından denenmesi gereken uygun bir oyun. Her ne kadar rakiplerine benzeyen yanları olsa da rakiplerinden ayan noktalarda ayrılmayı başararak hem oyunculara yabancı hissettirmeyen hem de yeni bir macera hissiyatı uyandıran oynanışıyla bizden makbul not almayı başardı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.