Makalecin - Güncel Blog Yazıları

VALORANT Sistem Gereksinimleri Nedir?

0 16

Riot Games’in 2019 yılının Ekim ayında “Project A” ismiyle tanıttığı VALORANT, 2 Haziran 2020 tarihinde beta sürecini artta bırakarak en son çıkışını yaptı. Beta sürecinde ağır ilgi gören oyun, kesin çıkışını yaptıktan sonra da giderek artan bir ilgiyle karşılandı. En çok dikkat çeken noktalardan biri ise VALORANT’ın sistem gereksinimlerinin epey düşük olması.

Günümüzde taktiksel FPS tipine ilişkin birçok oyun var. Bunlardan kimileri Rainbow Six Siege üzere önemli performans isteyen yapımlarken kimileri da düşük güçlü bilgisayarlarda sorun olmadan çalışıyor. VALORANT ise düşük güçlü bilgisayarlarda rahatlıkla oynanabilen oyunlar arasında konumlanıyor. Gelin VALORANT’ın sistem gereksinimlerine birlikte bakalım.

VALORANT sistem gereksinimleri:

Minimum (30 FPS için):

 • İşlemci: Intel Core 2 Duo E8400
 • Ekran kartı: Intel HD 4000
 • Bellek: 4 GB
 • İşletim sistemi: Windows 7 64 bit

Önerilen (60 FPS için):

 • İşlemci: Intel i3-4150
 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GT 730
 • Bellek: 4 GB
 • İşletim sistemi: Windows 7/8/10 64 bit

Önerilen (144 FPS için):

 • İşlemci: Intel Core i5-4460 3,2 GHz
 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti
 • Bellek: 4 GB
 • İşletim sistemi: Windows 7/8/10 64 bit
 • En az 144 Hz destekleyen bir monitör

Riot Games’in VALORANT ile ilgili paylaştığı sistem gereksinimleri arasında kullanılabilir depolama meydanı hakkında bir haber bölge almıyor. Fakat oyunun Riot Games’in kendi başlatıcısı Riot Client ile birlikte kapladığı depolama meydanı 9 GB civarında. Bu boyutu göz önünde bulundurarak kendi bilgisayarınızdaki depolama ortamını ayarlayabilirsiniz.

VALORANT oynayabileceğiniz bir bilgisayarın fiyatı ne kadar?

VALORANT önemli manada sistem dostu bir oyun olduğu için, derhal her bilgisayar minimum sistem gereksinimlerini kaldırabilecek güçte. Ama minimum sistem gereksinimleri 30 FPS’ye odaklanan bir donanıma sahip. 30 FPS ise rekabetçi bir oyunda deneyimi baltalayacak bir bedel. Rekabetçi oyunlarda 60 FPS tercih edilebilir olsa da ulaşılabiliyorsa 144 ve üzeri FPS hedeflenmeli.

Minimum sistem gereksinimlerini karşılayan bir masaüstü bilgisayarı 1.000 TL’nin altında fiyatlarla internet üzerinden satın almak mümkün. Dizüstü bilgisayarlara ise 1.000 TL civarında ecirler ödeyerek ulaşılabiliyor. Aklınızda bulundurmanız gereken bir şey var: Minimum sistem gereksinimlerindeki modüller eski model oldukları için eserlerin birçoğu 2. el.

Önerilen sistem gereksinimlerini karşılayan bir masaüstü bilgisayar almak istiyorsanız gözünüzden çıkarmanız gereken para yaklaşık 2.500 TL. Benzeri özelliklere sahip bir dizüstü bilgisayarı artık piyasada bulmak çok çetin. O yüzden en az önerilen donanım kadar düzgün modüllere sahip rastgele bir bilgisayar araştırarak önünüze çıkan eserlerin fiyatlarını karşılaştırmanız en akıllıcası.

Gelelim 144 ve üzeri FPS yakalamak için sahip olmanız gereken bilgisayarların fiyatlarına. Bu seviyede bilgisayarlar aktüele daha yakın kesimlere sahip olduğu için fiyatları bulmak en kolayı. Masaüstü bilgisayarları 3.000-4.000 TL bandında bulmak mümkünken dizüstü bilgisayarlar içinse fiyatlar genelde 6.000 TL’nin üstünde seyrediyor.

VALORANT oynanış medyası:

VALORANT, taktiksel FPS cinsine Riot Games’in kendi tahlilini getirdiği, temelinde her taktiksel FPS oyunu üzere CS: GO’ya benzeyen bir sistem yatan bir oyun. Doğal birtakım değerli noktalarda CS: GO’dan büyük ölçüde ayrılıyor. Ayrılan noktaları, her karakterin kendine has yetenekleri olduğu için CS: GO’ya orantıyla daha dinamik bir oynanış ortaya konulduğu üzere detaylarla örneklendirmek mümkün.

VALORANT, taktiksel FPS çeşidi ile MOBA oyunlarında gördüğümüz karakter yeteneklerini bir araya getiren birinci oyun değil. Geçtiğimiz yıllarda Overwatch ve Paladins üzere oyunlar bu birlikteliği çok başarılı bir formda sağladı. VALORANT’ın Overwatch ve Paladins’e kıyasla daha uygun ve daha makûs yaptığı şeyler de var. Tüm bu detayları önümüzdeki günlerde yayınlayacağımız bir karşılaştırma yazısında ele alacağız.

VALORANT’ın sistem gereksinimleri, rakiplerine nazaran neden bu kadar oyuncu dostu?

Riot Games biraz evvel de bahsettiğimiz üzere yeni bir tıp ya da daha evvel eşi gibisi görülmemiş oynanışa sahip bir oyun sunmuyor. Tam bilakis aslında yarışmanın epey yavuz olduğu bir çeşide kendi savaşçısını dahil etti diyebiliriz. İşte bu sebeple, yarışmada öne geçmek için yapılması gereken şeylerden biri de sistem dostu bir oyun ortaya çıkarmaktı.

VALORANT, tıp bakımından olmasa da birbirlerine yakın devirlerde yayınlanan iki fiyatsız FPS oyunu oldukları için Call of Duty: Warzone ile velev istemez bir yarışma içine giriyor. Warzone için açık açık sistem ağlatan bir oyun diyebiliriz. Zira rekabetçi bir oyunda yüksek FPS’ye ulaşmak değerli detaylardan biri. Her bilgisayarın da bunu Call of Duty'de başarmasının mümkün olmadığını biliyoruz.

Yukarıda bahsettiğimiz durumdan dolayı, VALORANT’ın daha geniş kitleler tarafından rekabetçi bir formda oynanması mümkün oluyor. Kaldı ki sistem dostu bir oyun olmasının manzara üzerinde olumsuz bir tesiri yok. Riot Games, kullanmayı tercih ettiği çizim şeklini epey uygun bir halde yansıtmayı başarmış.

Riot Games’in taktiksel FPS oyunu VALORANT’ın sistem gereksinimlerini, oyunu oynayabilmek için sahip olunması gereken bilgisayarların fiyatlarını ve biraz da oyunun görselliğini mercek altına aldığımız metnimizin sonuna geldik. Oyunu şimdiye kadar oynayan okurlarımız, oyunla ilgili fikirlerinizi tahliller kısmından paylaşabilirler.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.