Makalecin - Güncel Blog Yazıları

VALORANT’a Yeni Başlayanlar İçin 12 Şahane Taktik

0 15

Bilindiği üzere Riot Games yıllardır, yalnızca tek bir oyuna (League of Legends) sahip olmakla eleştiriliyordu. Riot Games de hem bu gidişata bir dur demek için hem de şirketin sahip olduğu potansiyeli aktif bir formda değerlendirebilmek için 2019 ve 2020 yılında birçok farklı konsepte oyunlar piyasaya sürdü. Yılın en beğenilen oyunlarından birisi olan Val

VALORANT ise elbet bu oyunların içerisinde en ilgi çekeni oldu. Bir taktiksel nişancı oyunu olan VALORANT, hem Overwatch’tan hem de Counter-Strike’tan ögeler barındırıyor. Bu da oyunun melez bir yapıya sahip olmasını sağlıyor. İki tıbbın de sevenleri, bir nevi VALORANT’ın bünyesinde buluşmuş oldu. 

Biz de bu birliktelikte oyuncuların kendilerini bir adım öne taşıması için, VALORANT’a mahsus taktiklerin peşine düştük. Ve sonucunda, VALORANT’a yeni başlayanlar için 12 şahane taktik belirledik. VALORANT hesabı açmak için buraya, oyunu indirmek için buraya, sistem gereksinimleri için de buraya tıklayabilirsiniz.

VALORANT taktikleri:

 • Silahı maksat odaklama (aim) gücünüzü sağlamlaştırın
 • Koştuğunuz kadar yürüyün
 • Durun ve o denli ateş edin
 • “Shooting range”i kullanın
 • Kadronuzla muhaberenizi koruyun
 • Sabırlı olun
 • Bıçakla koşun
 • Duvarlardan ateş edin
 • Kendinizi gösterirken dikkatli olun
 • Tekli ve çoklu mermi tasarrufuna dikkat edin
 • Yeteneklerinizi göz önünde bulundurun
 • Dikey boşluklardan faydalanın

Silahı amaç odaklama (aim) gücünüzü sağlamlaştırın:

Her FPS oyununda olduğu üzere VALORANT’ta da yapmanız gereken birinci şey aiminizi sağlamlaştırmak olmalı. Silahı amacınıza ne kadar güzel odaklar ve düşmana ateş ederken silahınızı ne kadar âlâ denetim edebilirseniz, ekibinize maçı kazandırmaya o kadar yaklaşırsınız. Bunun için eğitim modlarında antrenman yapabilirsiniz.

Koştuğunuz kadar yürüyün:

Koştuğunuz kadar yürümeyi de unutmayın. Bildiğiniz üzere taktiksel nişancı oyunlarında, “ses” her şeydir. Düşmana ses verirsiniz, düşman sizi öldürür. Düşmanın sesini alırsınız, düşmanı öldürürsünüz. “Ses alma” kabiliyetinizi geliştirirseniz şayet, doğal wall-hack üzere bir şeye sahip olacağınızı asla unutmayın.

Bu yüzden düşman kesiminde bir alanı zorluyorsanız şayet, az biraz sessiz olmakta ve binaenaleyh yürümekte yarar var.

Durun ve o denli ateş edin:

VALORANT vesair FPS oyunlara benzemiyor. CS’de ya da Overwatch’da rahat bir halde yaptıklarınızı burada yapabilmeniz biraz sıkıntı gözüküyor. O yüzden ateş etmek üzere bir niyetiniz varsa durun ve o denli ateş edin. Bu taktik, atışlarınızda muvaffakiyet sağlamanızın en büyük anahtarı haline gelecek. 

Şayet bu hususta yol kat etmek ve maksatları güzel bir formda vurmak istiyorsanız, bir sonraki vereceğimiz taktiğe kulak kabartın.

“Shooting range”i kullanın:

Şayet aiminizi güçlendirmek ve ateş etmekle ilgili becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, VALORANT’ın size sunduğu en büyük nimetlerden biri olan “shooting range”i kullanmaya itina gösterin.

Ekibinizle muhaberenizi koruyun:

Bir grupla oynanan her online oyunda olduğu üzere VALORANT’ta da en değerli faktörlerden biri ekibinizle olan iletişiminiz. Şayet muhabereye açık bir oyuncu olur ve grubunuzla olabildiğince muhabere kurarsanız, zafer kaçınılmaz olacaktır. Şayet kendinizi kapatır ve “tilt” olursanız, galibiyet o kadar uzak olacaktır. 

Sabırlı olun:

Ne demişler, sabır acıdır, meyvesi tatlıdır. Şayet sabretmeyi öğrenir ve sükunetinizi korursanız, en kuvvetli durumdan bile kolay kolay çıkmayı başarabilirsiniz. Bu yüzden, sakin kalmayı kendiniz için bir hizmet hâline getirin. 

Başkaca zafere giden yolda oyun içerisinde birçok buhranla karşılaşacaksınız. Bunlar oyun ile ilgili problemler olabileceği üzere ekip arkadaşlarınızla ya da istenilmeyen bir maç çıkarmanızla ilgili de olabilir. Her şeyin ahir derin bir nefes alıp işe koyulduğunuzda önünüzde köstek kalmayacaktır. Handikap siz olsanız bile. 

Bıçakla koşun:

Counter-Strike başta olmak üzere birçok FPS oyununda olduğu üzere VALORANT’ta da şayet süratli yol katetmek istiyorsanız, bıçakla koşun. Unutmayın, birden fazla vakit gerçek hayattaki fizik kanunları oyunlarda da makbuldür. Ağır silahlarla koşmaya çalışmanın size yararı olmayacaktır. 

Duvarlardan ateş edin: 

Duvarlar VALORANT’ta da geçirgen. Şayet VALORANT üzere bir oyunda taktik üstünlük sağlamak istiyorsanız, hangi usul duvarlarda hangi hamleleri yapabileceğinizi düzgünce öğrenin. Ve şayet, önünüzde duran duvarın ardında düşmanın olduğundan eminseniz, silahınızın potansiyeline nazaran ateş etmekten ve mermi harcamaktan çekinmeyin. Bırakın olan olsun.

Ayrıyeten unutmayın, VALORANT’taki kimi şampiyonların yeteneklerini kullanarak düşmanlarınızın hangi tarafta ya da hangi duvarın gerisinde olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun için şampiyon rehberlerine bakmanızda yarar var.

Kendinizi gösterirken dikkatli olun:

Peek’lerken yani düşmanı kesmeye çalışırken dikkatli olun. Sizin kesmek istediğiniz noktada halihazırda bir düşman sizi bekliyor olabilir. Haliyle, her hengam sizden daha kurnazı olacaktır. Düşmanı küçümsemeyin. 

Bu yüzden en sağlıklısı, tüfek bölgesine, bıçakla dikizlemektir. Maksat noktaya bakmak için süratlice bıçakla gir ve çık yapabilirsiniz. Böylece düşmanın sizi vurmasını zorlaştırabilirsiniz. 

Tekli ve çoklu mermi tasarrufuna dikkat edin:

VALORANT’ta da başka oyunlarda olduğu üzere her silahın munfasıl bir stili var. Bu ateş etme stillerine de yansıyor. Bir silahta tetiğe basılı tuttuğunuzda mermiler direkt maksada giderken bir farklı silah evvel sağa sonra sola gidebiliyor. Bu yüzden bir silahı kullanmadan evvel, onu hangi üslupta kullanmanın daha sağlıklı olduğunu uygunca öğrenin. Böylece hangi silahla nasıl “sprey” yapacağınızı da öğrenmiş olursunuz.

CS:GO’da birçok profesyonel bu hususta ustalaşmak için eğitim modları kullanıyor, siz de VALORANT’taki eğitim modlarında her silahı deneyerek bu bahiste uzmanlaşabilirsiniz.

Yeteneklerinizi göz önünde bulundurun:

Bilindiği üzere VALORANT, birçok farklı şampiyona sahip. Bu şampiyonların her biri farklı yetenek setleriyle donatılmış durumda. Haliyle her birinin kritik durumlara mahsus yetenekleri bulunuyor. Bu yetenekleri hangi durumlarda kullanacağınızı süratli bir halde öğrenirseniz, düşmanlarınız önünüzde durmakta zorlanacaktır. Bu yüzden, her şampiyonun sahip olduğu yetenekleri düzgünce inceleyin ve tahlil edin. Bunun için Mithrain'in şu medyasına bakabilirsiniz.

Dikey boşluklardan faydalanın:

Verebileceğimiz bir başka ve son VALORANT taktiği ise, bir şampiyona hususî olacak. Jett üzere şampiyonlar, kutuların üstü üzere dikey boşluklarda düşmanları epey zorlayabiliyor. Düşman akışını durdurmak ve muhtemel hücumlara karşı ekibini uyarmak için Jett ile bu dikey boşluklardan faydalanabilirsiniz.

Elbette bunlar haricinde VALORANT’ta yararlanabileceğiniz onlarca taktik var. Hâlâ keşfedilmeyi bekleyen… Lâkin VALORANT hâlâ yeni bir oyun olduğu için bu taktikleri keşfetmek biraz vakit alabilir. Bu yüzden, oyunda kendinizi geliştirmeye yönelik olabildiğince vakit geçirmeye bakın. Bu vakti tesirli bir biçimde kullanın. Sonunda VALORANT’ın en düzgünlerinden biri olmak kaçınılmaz olacaktır.

Şayet paylaşmak istediğiniz taktikler varsa, tahlillerde paylaşmaktan çekinmeyin. Sonunda Webtekno okurları olarak daima birlikte daha çokça yol kat edebiliriz. Şimdiden güzel oyunlar!

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.