Makalecin - Güncel Blog Yazıları

VALORANT’ta Taraf Alan En Düzgün Silahlar, Güçleri ve Özellikleri

0 13

2009 yılında çıkış yapan League of Legends ile oyuncuların gönlünde taht kuran Riot Games, yeni fiyatsız oyunu VALORANT'ı oyunculara sunduBirçok kişi tarafından merakla beklenen oyun, çıktığı andan itibaren oyuncular tarafından süratlice indirilmeye başlandı.

Yeni nesil bir FPS tipi olan Roleplay Shooter oyunu VALORANT, bu tıbbın olmazsa olmazı birkaç silah içeriyor. Daha evvel VALORANT karakterleri ve taktikleri için yazdığımız rehberlerin bir benzerini artık de silahlar için hazırladık. Dilerseniz lafı uzatmadan acilen başlayalım.

VALORANT silahları:

 • Tier 1
  • Phantom (Tüfek)
  • Vandal (Tüfek)
  • Operator (Keskin nişancı tüfeği)
  • Spectre (Makineli tabanca)
  • Ghost (Tabanca)
  • Sheriff (Tabanca)
 • Tier 2
  • Bulldog (Tüfek)
  • Guardian (Tüfek)
  • Judge (Pompalı tüfek)
  • Marshal (Keskin nişancı tüfeği)
  • Ares (Hafif makineli tüfek)
  • Classic (Tabanca)
 • Tier 3
  • Stinger (Hafif makineli tabanca)
  • Shorty (İkincil pompalı silah)
  • Bucky (Pompalı tüfek)
  • Odin (Hafif makineli tüfek)
  • Frenzy (Tabanca)

Tier 1 silahlar:

Phantom (Tüfek)

CS:GO oynayanların M4A1-S isimli silaha benzetebilecekleri Phantom, susturuculu bir otomatik tüfektir. Susturuculu olmasının bölgenizi gizlemesi dışında farklı avantajları da bulunuyor. Bunlardan biri, silahın tepmesini azaltıyor olması. Phantom, düşük tepmesinin yanı sıra güçlü bir silah olduğu için VALORANT’ın en beğenilen silahlarından biri. Başkaca bu silahla düşmanı baştan vurursanız, rakibinizin nişan almasını zorlaştıran bir tesir bırakıyorsunuz.

Vandal (Tüfek)

Birebir Phantom üzere Vandal da CS:GO oyuncularına tanıdık gelebilir. CS:GO’daki AK-47 ile benzerlik gösteren Vandal, Phantom’dan daha düşük atış suratına sahipken daha ziyade sekiyor gelgelelim silahın bu dezavantajı, ateş ettiğiniz kimseyi durdurma avantajını engelleyemiyor. Orta arada tüm mermilerinizi tutturursanız vazgeçilmez bir silah haline gelen Vandal, Phantom isimli silahın bir numaralı rakibi konumunda.

Operator (Keskin nişancı tüfeği)

Farklı oyunlarda da alışık olduğumuz keskin nişancı tüfekleri üzere VALORANT'ta bulunan Operator isimli silah da gövdeden ve baştan vuruşlarda tek mermide rakibi etkisiz hale getiriyor. Silahla ateş etmeden evvel nişan almak gerekiyor ve bu silahın tekrar doldurma animasyonu iptal edilemiyor. Binaenaleyh oynarken mermileri saymak ve yanlışsız devirde sahih hamleyi yapmak gerekiyor.

Spectre (Makineli tabanca)

Phantom’ın mini versiyonu olan Spectre, susturuculu bir makineli tabanca. Az tepmesi sayesinde kolay denetim edilebilen muteber silah Spectre’nin hasarı ve isabetliliği, uzun aralarda düşük. Kısa ve orta aralık atışlarda ise yüksek atış suratı ve kolay alışılabilen tepme şemasıyla ziyadesiyle tesirli hale gelen Spectre, şayet rakiplere yakın oynayan oyunculardansanız tam size nazaran olacaktır.

Ghost (Tabanca)

Oyundaki en güçlü tabanca olmasa da Ghost, düşük tepmesi sayesinde yüksek bir isabetlilik nispeti sunuyor. Susturuculu bir tabanca olmasıyla Ghost, CS:GO’daki USP-S silahı ile ziyadesiyle benziyor. Baştan vuruşlarda epeyce tesirli olan silah, çokça paranız olmadığı durumlarda alabileceğiniz en düzgün tabancalardan biri.

Sheriff (Tabanca)

Oyundaki en pahalı ve en ölümcül tabanca olan Sheriff, uzaklık fark etmeksizin tek mermide rakiplerinizi etkisiz hale getirebileceğiniz bir silah. Ekonominiz çok uygun olmadığında yardımınıza koşan bu tabancayı oyunun ilerleyen safhalarında da alabilirsiniz. Şayet maksat alma kabiliyetiniz yeteri kadar gelişmişse, oyunun ileri safhalarında da Sheriff ile rakiplerinize kaygı salabilirsiniz.

Tier 2 silahlar:

Bulldog (Tüfek)

Kısa ve orta arada nispeten tesirli bir silah olan Bulldog, rakibinizi baştan 2 vuruşla etkisiz hale getirmenizi sağlıyor. Düşük atış suratının yanı sıra yüksek tepme nispetine sahip olması, Bulldog’u uzak aralıklardaki rakiplere karşı biraz güçsüz hale getiriyor. Silahta farklı bir atış modu da bulunuyor. Bu modda silaha bir dürbün ekleniyor ve silah üçlü atış moduna geçiyor. Hasebiyle silah biraz daha isabetli hale geliyor.

Guardian (Tüfek)

Şayet sakin ve nişan alma kabiliyetine güvenen bir oyuncuysanız Guardian “Bir mermi bir skor” felsefesini benimsemenizi sağlayacaktır. Yarı otomatik bir tüfek olan Guardian, baştan vuruşlarda rakibinizi tek mermide etkisiz hale getirmenizi sağlayarak oyunu domine etmenize yardımcı olabilir. Şayet nişan alma yeteneğinize çok güvenmiyorsanız ve rakiplerinizi vuramadığınızda panikliyorsanız Guardian pek işinize gelmeyebilir.

Judge (Pompalı tüfek)

Yarı otomatik bir pompalı tüfek olan Judge, iddia edilebileceği üzere kısa uzaklıklarda tesirli. Rakiplere yakın oynayarak birçok rakibe bir anda hasar vermeyi seven bir oyuncuysanız Judge nispeten güçlü bir opsiyon olacaktır lakin şayet rakiplerinize yaklaşamıyor ve işinizi uzaktan halletmek istiyorsanız o devir Judge tesirli olmayacaktır.

Marshal (Keskin nişancı tüfeği)

Oyundaki bir başka keskin nişancı tüfeği Operator’ın daha zayıf olan versiyonu Marshal, tıpkı isabetlilik nispetine sahipken daha süratli atışlar yapmanızı sağlıyor. Marshal ile baştan yapacağınız tek bir vuruş rakibinizi etkisiz hale getirmenizi sağlıyor gelgelelim şayet rakibinizin vücuduna nişan alıyorsanız etkisiz hale getirmeniz için birkaç atış gerekiyor.

Ares (Hafif makineli tüfek)

Oyundaki muhtemelen en uygun hafif makineli tüfek olan Ares, ateş ettiğiniz rakibe epey ziyade nispette bir durdurma kuvveti uyguluyor. Elbette bunun karşılığında da yüksek bir geri tepme dezavantajı sunuyor. Yeniden de biraz alıştıktan sonra önünüzdeki rakibe eğilerek ateş ederseniz isabet nispetiniz da artacağından dolayı rakibiniz kaçamadan onu etkisiz hale getirebilirsiniz.

Classic (Tabanca)

Oyundaki en güçlü ve en tesirli tabancalardan biri olmayan Classic, halihazırda oyuna başladığınızda fiyatsız olarak sahip olduğunuz bir silah. Classic’in ikincil atış modu, kısa aralıkta nispeten tesirli olan bir pompalı atış modu yapıyor. Bu da yakınınızdaki bir rakibi etkisiz hale getirmenizde büyük rol oynuyor.

Tier 3 silahları:

Stinger (Makineli tabanca)

İnanılmaz süratli bir atış suratı sunan Stinger, oyunun erken safhalarında ve genellikle tabanca raundundan derhal sonra ekonomiyi muhafaza gayeli olarak satın alınabilecek ziyadesiyle tesirli bir silah. Maçın ilerleyen safhalarında ise hafif makineli bir silah olmasından dolayı Stinger’ın gücü düşüyor. Zırhlı düşmanlara karşı çok da tesirli olmayan Stinger, karşı ekibin iktisadının zayıf olduğu anlarda epeyce güçlü.

Shorty (İkincil pompalı silah)

Team Fortress 2’de Scout karakterinin silahına epeyce benzeyen Shorty, sawed-off olarak bilinen kesilmiş bir pompalı tüfek. İkincil silah olarak alabileceğiniz Shorty, bir çatışma esnasında birinci silahınızın mermisinin bittiği anlarda bir tabancadan çok daha uygun iş görüyor. Çok kısa aralarda ikincil silah olmasına karşın inanılmaz bir gücü olan Shorty, kestirim edilebileceği üzere uzun aralarda hiç tesirli değil.

Bucky (Pompalı tüfek)

Oyundaki bir gayrı pompalı tüfek olan Bucky, yakın uzaklıklarda rakiplerinizi süratli bir formda etkisiz hale getirebilmenizi sağlıyor. Alternatif atış modunda Bucky’nin kurşun yayılımı daha ağır hale getirerek silahı daha tesirli hale getirebiliyor. Yeniden de bunun tarafına bir makineli tüfek almak daha uygun olacaktır.

Odin (Hafif makineli tüfek)

Şayet kocaman silahlarla rakibin üstüne mermi yağdırmak isteyen oyunculardansanız, Odin tam size nazaran. Birebir klasmandaki bir öbür silah olan Ares’ten daha büyük olan Odin’in tam mealiyle rahatsız edici bir geri tepmesi var. Bu silahı tesirli bir halde kullanmak istiyorsanız eğilerek ateş etmeniz gerekecektir. Bu da sizi hareketsiz kılacaktır. Tekrar de rakiplerinizin geliş yolunu tıkamak ve duvar gerisinden pusu kuranları indirmek için Odin epeyce tesirli.

Frenzy (Tabanca)

Oyundaki tek tam otomatik tabanca olan Frenzy, bunun yanı sıra alternatif atış modu bulunmayan sayılı silah arasında bulunuyor. Kısa arada epey tesirli olan Frenzy’nin orta ve uzak aralarda çok da tesirli olduğu söylenemez. Yeniden de iktisadın berbat olduğu raundlarda alarak rakiplerinize endişe salabilirsiniz.

Herkese açık ve fiyatsız formda piyasaya sürülen VALORANT isimli oyundaki mahal alan en düzgün silahları listelediğimiz rehberimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. VALORANT'ta bulunan karakterler hakkında haber almak istiyorsanız buradaki rehberimize göz atabilirsiniz. Bu ve bunun üzere rehberlerimizin devamı gelecek, kaçırmamak için bizleri takipte kalın.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.