Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Vivo’nun, Telefonlarında Birebir IMEI Kullandığı Ortaya Çıktı

0 11

Her cep telefonunun kendine has bir IMEI numarası vardır. 15 rakamdan oluşan bu numara, telefonların kimliğini tespit etmek ve izlemek için gereklidir. Genelde polislerin suçluları yakalayabilmesi veya soruşturma kapsamındaki telefonları inceleyebilmesi için IMEI numaralarının gerekli olduğu da biliniyor.  

Hindistan’da üretilen telefonların hepsinin, farklı bir IMEI numarasına sahip olması gerektiği kanunlarda açık bir halde belirtiliyor. IMEI kopyalama üzere suçların cezai sürece saf tutulacağı da açık bir biçimde kanunda nokta alıyor, velev bu günahın 3 yıla kadar mahpus cezası sebebi olduğu da söz ediliyor.  

Vivo, cep telefonlarında birebir IMEI numaralarını kullanıyor

Tüm araştırmalar, Meerut Polis Teşkilatı'ndan bir komiser yardımcısının, telefonunu servise yollamasıyla başladı. Telefonu yetkili servis tarafından değiştirilen memur, telefonun IMEI’sinin eskisi ile birebir olmadığını anlayınca mevzu ile ilgili araştırmalarına başladı. Vivo Hindistan için soruşturma başlatarak 5 ay boyunca araştırmalarına devam etti. 

Meerut’un siber teşkilatı hadiseleri açığa çıkarmak için IMEI numarasını, data toplamak ismine telefonun hat sağlayıcısına yolladı. Hikayeler tam da o hengam tam manasıyla ortaya çıktı. Vivo’nun aynı IMEI adresine kayıtlı 13.500’den çokça telefonunun, memleketin farklı kentlerinde etkin olarak kullanıldığı saptandı.  

Bahis hakkında yetkili Harmanjit Singh, Vivo’ya CrPC’nin (Criminal Procedure Code) 91. kısmına dayanarak bir bildiri yolladı. Vivo konu hakkında şimdi bir açıklama yapmadı ama yakın bir devranda, Hindistan vatandaşlarının aklındaki soru işaretlerine karşılık vereceğini kestirim ediyoruz.  

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, IMEI numarasını telefon hattı sağlayıcı datalarını kullanarak, kaybolan yahut çalınan telefonların noktasını tespit etmek için kullanılır. Şayet telefonunuzun IMEI numarasıyla çakışan sair bir telefon daha bulunursa IMEI numarası amacının dışına çıkarak telefonların takibini imkansız hale getirir. Büyük bir cezası da bulunan bu günahtan uzak durmanızı velev şu an, numara ekibinizi açıp *#06# çevirip IMEI numaranızı öğrenebilirsiniz. Şayet telefonunuzdaki ayarlardan denetim ettiğiniz IMEI numarası ile bir uyuşmazlık gözlemlerseniz çabucak bir yetkiliyle temasa geçmenizi şiddetle tavsiye ederiz.  

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.