Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Volkswagen, Yeni Golf Modeli İçin Irkçı Bir Reklam Yayınladı

0 22

Alman araba üreticisi Volkswagen, içtimaî medyada yayınladığı bir reklam nedeniyle ırkçılık tartışmalarının maksadına koyuldu. Şirket, gelen reaksiyonların akabinde yeni nesil Golf modeli için Instagram ve Twitter'da paylaştığı 10 saniyelik reklamı ivedilikle yayından kaldırdı.

Volkswagen'in yeni nesil Golf modeli için yayınladığı reklam, açık bir şekilde siyahi kişileri aşağılıyor ve köleliğe referansta bulunuyor. Otomotiv şirketinin satış ve pazarlama yöneticisi Juergen Stackmann ve çeşitlilik ünitesinin lideri Elke Heitmueller, yaptıkları ortak açıklamayla reklamın sorumluluğunu alarak kamuoyundan özür diledi.

Volkswagen, ırkçılık yaptığı Golf reklamını kaldırarak özür diledi

Çevre medyada paylaşılan yeni Golf reklamında büyük bir el, siyahi bir kimseyi başından tutarak arabadan uzaklaştırıyor. Ardından adama fiske vurarak üzerinde 'Petit Colon' (Küçük Sömürgeci) yazan bir restorana sokuyor. Yalnızca bu kadar da değil… Reklamın sonunda 'Der Neue Golf' yazısı ekrana gelirken bir anlık ırkçı bir söz olan 'Neger' yazısı beliriyor.

Volkswagen tarafından yapılan özür açıklamasında, “Volkswagen'in Instagram kanalında ırkçı bir reklam görüntüsü yayınladık. Kamuoyunun öfkesini anlıyoruz, zira biz de dehşete kapıldık. Bu görüntü, sivil haklar hareketinin tüm başarılarına ve tüm kişilere bir hakarettir. Volkswagen olarak Nazi rejimi sırasında şirketimizin tarihi kökenlerinin ve suçluluğunun farkındayız. Bu nedenle her türlü nefret, propaganda ve ayrımcılığa kararlı bir halde karşı çıkıyoruz.” tabirleri taraf aldı.

Stackman ise Twitter hesabından, “Volkswagen Satış & Pazarlama idare şurası üyesi ve bir birey olarak sizden özür dilerim. Volkswagen'de nefret, ırkçılık ve ayrımcılığın bölgesi yok! Bu süreci, şahsî olarak tam şeffaflıkla takip edecek ve sonuca ulaştıracağım!” paylaşımını yaptı.

Volkswagen'in ırkçılıkla suçlanan Golf reklamı:

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.