Makalecin - Güncel Blog Yazıları

WhatsApp, Çoklu Cihaz Desteği Özelliğini Test Ediyor

0 17

Yerkürenin en tanınan anlık iletileşme pratiği olan WhatsApp, çapraz platform ve çoklu cihaz güncellemesini duyurdu. Tatbike gelecek olan bu güncelleme şu an için hala test aşamasında bulunuyor. WhatsApp’ın rakiplerinin hâlihazırda bu desteklere sahip olması sebebiyle bu güncellemelerin gelmesi WhatsApp’ın popülerliğini müdafaası için de epey ehemmiyet taşıyor.

WhatsApp, hem rakipleriyle arasındaki farkın kapanmasını önlemek hem de kullanıcı deneyimini geliştirmek için mütemadi olarak yeni özellikler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Şirket; WhatsApp küme görüntü sohbetlerinde, QR kod sürecindeki beta testlerinde ve şifrelenmiş yedeklemeler konusunda ilerleme kaydediyor. Fakat yeni güncelleme, WhatsApp, işlevselliğine dinamik bir değişiklik getirecek.

Çapraz platform ve çoklu cihaz desteği

WhatsApp, iletileşme yerküresinin değişiminde kritik bir rol oynamış olsa da günümüzde birçok kullanıcı telefonlarında birden ziyade iletileşme pratiği kullanıyor. Signal, Telegram ve Wickr üzere iletileşme tatbikleri nispeten detaylı alternatifler olsalar da Facebook Messenger, Apple’ın iMessage ve Rich Communication Services’in (RCS) SMS servisi güncellemeleri WhatsApp için hakikaten büyük bir tehlike oluşturuyor.

RCS ve iMessage, yüklendikleri telefonun işletim sistemin içerisinde kurulmayı başardıkları bir yol bulsalar da Android ve iOS arasında koordinasyonlu bir biçimde çalışmak üzere bir meseleleri var. Mahsusen RCS, Wi-Fi ya da inançlı bir mobil data ilişkisi bulamadığında en ilkel haline dönüş yapıyor. Gelgelelim SMS sistemi inançlı hale getirilir ve güncelleştirilirse o hengam WhatsApp için meseleler başlamış olacak.

WhatsApp, web sürümü ve farklı masaüstü pratikleri sunsa da çoklu cihazlardaki çapraz platformlardaki işlevselliği Signal ve iMessage üzere rakiplerine karşı eksik kalıyor. iPad için rastgele bir tatbik sunmayan WhatsApp, tabletlerde de meselesiz bir halde çalışmaktan hayli uzak. Signal, şu an ana akım bir alternatif olma konusunda çalışmalar yürütüyor ve iMessage da çeşitli iyileştirmeler üzerinde çalışıyor. Münasebetiyle WhatsApp’ın da birtakım kıymetli adımlar atması gerekiyor.

Digital Information World’de taraf alan habere nazaran WhatsApp’ın bu mevzuda çalışmalarından bir tanesi, birden çok cihazı birbiriyle senkronize ederek daha uygun bir çapraz platform desteği suması olacak. Bu özellik şu an için test aşamasında bulunuyor ve işlevlerinin tamamı şimdi bilinmiyor. WhatsApp’ın üzerinde çalıştığı yeni bilhassa ilgili bilinenler şu an için bunlar, yeni haberler ortaya çıktıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.