Makalecin - Güncel Blog Yazıları

WhatsApp Telefon Numaraları Google Aramalarında Görünüyor

0 21

Günümüzün en tanınan muhabere servislerinden WhatsApp, kullanıcıların birbiriyle sohbet etmesini kolaylaştıracak birçok farklı özelliğe sahip. Bu özelliklerin kullanıcılar için büyük kolaylık sağladığı bilinen bir geçek olsa da bu özelliklerden birinde, WhatsApp kullanıcılarının telefon numaralarının Google Arama sonuçlarında görünmesine neden olan bir günah keşfedildi.

Kusur avcısı Athul Jayaram, Threatpost’a yaptığı açıklamalarda WhatsApp’ın ‘Sohbet Etmek İçin Tıklayın’ özelliğinde bulunan bir cürüm nedeniyle kullanıcıların telefon numaralarının Google Arama’ya eklendiğini bildirdi. Bu kusurun kişilerin kapalılığını riske attığını söyleyen Jayaram, istenilmeyen niyetli bireylerin bu numaralar üzerinden vesair ferdî haberlere ulaşabileceğini de laflarına ekledi.

WhatsApp telefon numaraları Google Arama sonuçlarında görünüyor:

WhatsApp’ın ‘Sohbet Etmek İçin Tıklayın’ özelliğinden kısaca bahsedecek olursak bu özellik, kullanıcıların gönderenin telefon numaralarını kaydetmeden öteki bir kullanıcıyla WhatsApp sohbeti başlatmasına imkân sağlamasıyla biliniyor. Özellik, web siteleri tarafından ziyaretçilerle etkileşim kurmak için kullanılıyor.

Jayaram’ın açıklamalarına göreyse bu özelliği web sitelerine bağlanmak için kullanan ziyaretçilerin telefon numaraları, bir dizine eklenerek Google Arama sonuçlarında görünebiliyor. Telefon numaralarının URL’de düz metin olarak göründüğünü söyleyen kusur avcısı, Google’da bugüne kadar 300.000 dizin oluşturulduğunu söylüyor.

Threatpost, WhatsApp profili aracılığıyla kullanıcıların fotoğraflarının görülebileceğini, gayrı çevre medya hesaplarını bulmak ve kişi hakkında çok daha fazlasını keşfetmek için kullanılabileceğini söylüyor. Misal biçimde Jayaram da bu telefon numaralarının pazarlamacılara, spam göndericilere ve dolandırıcılara satılabileceğinin altını çiziyor.

Jayaram, bu açığı 23 Mayıs’ta keşfedip Facebook’a bildirdi. Lakin şirket bunun bir cürüm olmadığını, kullanıcıların istedikleri takdirde zımnilik seçeneklerini değiştirebileceklerini söyledi. Şirket tarafından yapılan açıklamada “İşletmeler de dahil olmak üzere tüm WhatsApp kullanıcıları, bir düğmeye dokunarak istenmeyen iletileri engelleyebilir” tabirleri kullanıldı.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.