Makalecin - Güncel Blog Yazıları

WhatsApp’ta büyük bir güvenlik açığı tespit edildi! Kullanıcılar tehlikede…

0 10
ABONE OL

Tanınan iletileşme pratiği olan WhatsApp, her geçen gün yeni güncellemeler ile farklı özellikleri hayatımıza dahil ediyor. Corona virüs nedeniyle birçok yeni özelliği hayatımıza sokan uyguplama, artık de bir güvenlik açığı ile önümüze çıktı.

Armağan avcısı olan Athul Jayaram’ın argümanlarına nazaran “Sohbet etmek için tıklayın” seçeneği, kullanıcı malumatlarının sızmasına neden oluyor.

Ortaya çıkanlara nazaran bu özelliği kullanan şahısların telefon numaraları otomatik olarak Google’a gidiyor. ve bahsi geçen güvenlik açığı nedeniyle bed niyetli şahısların eline de geçebilir.

Facebook tarafından bahsi geçen güvenlik açığı ile ilgili, “Eğer bir kullanıcının numarası Google’da gözüküyorsa ilgili kullanıcı bütün haberlerini herkes ile paylaşmış demektir. Velhasıl bu durum o kişinin kendi seçimi ve burada rastgele bir sistem açığı yok.” sözleri kullanıldı.

“Sohbet etmek için tıklayın” isimli özellik, internet sitesi sahiplerinin QR kod üstünden süratli bir biçimde müğşterileri ile muhabereye geçmesine yarıyor.

Yani bu özelliği kullanan kullanıcılar, telefon kameralarından QR kodu okutarak, işletmenin WhatsApp sohbetine ulaşmasını ve süratli bir halde muhabereye geçmelerini sağlıyor.

Armağan avcısına nazaran Google dizinlerinde ortaya çıkan malumatlar, WhatsApp’tan sızıyor ve “https://wa.me/ ” formuna dönüştürülüyor. “Wa.me” alan isminin WhatsApp idaresinde olması, pratikte bir külfetin olduğuna dair daha net bir kanıt.

Jayaram, telefon numaralarının kolaylıkla ele geçirilebileceği ve bed niyetli insanlar tarafından farklı gayelerle kullanılabileceğini belirtti.

Tüm bunların yanı sıra Google’da şimdiye kadar 300 bin adet telefon numarası kaydı olduğu da ortaya çıktı.

Jayaram açıklamalarında, “Kötü niyetli insanlar, WhatApp profili aracılığı ile bir kişinin fotoğrafını görebilir ve o kişi ile alakalı fotoğraf taraması yaparak ilgili kişinin çevre medya hesaplarını ve velev daha fazlasını keşfedebilir.” sözlerini kullandı.

Kaynak: Milliyet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.