Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Windows Servislerinin Zamanlı Olarak Restart Edilmesi

0 605

Bu yazımızda windows servislerinin Task Scheduler üzerinden basitçe nasıl zamanlı olarak restart edebiliriz onu anlatmaya çalışacağız.

Öncelikli olarak Task Scheduler kısmına geçiyoruz. Burada birçok zamanlı görev görebilirsiniz bunların bazıları işletim sistemine ait bir kısmı kurduğunuz bazı programlara ait olabilir biz yeni bir tane oluşturacağız.

Restart edilecek kurala bir isim verelim.

Günlük restart edeceğiz.

Restart zamanını ayarlıyoruz.

Hangi işlemi yapacağımızı seçiyoruz. Biz burada NET start – stop komutlarını gireceğimiz için Start a program seciyoruz.

Çalıştıraqcağımız komutu ve ekleyeceğimiz parametreyi giriyoruz. Hangi Servisi restart edecekseniz services.msc ile MS servis yöneticisinden servisin Adını ” ” işaretleri arasına yazabilirsiniz.

Finish. diyerek Sihirbaz ekranımızı kapatıyoruz.

Zmanlanmış görevimiz oluştu fakat su bu görev sadece NET STOP “Zabbix Service” komutunu uygulamaktadır. ikinci bir komut eklemek için bu görevi sağ tıklayıp özellikler ve Actions tab’ına geçiyoruz.

Komutu girip OK dediğimizde iki komutu da görebilmeniz gerekiyor. OK deyip ekranı kapatıyoruz artık görev hazır belirttiğiniz saatlerde bu servis durdurulup yeniden başlatılacaktır. Siz de istediğiniz servisi bu şekilde yeniden başlatan zamanlı görevler oluşturabilirsiniz.

Teşekkürler,

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.