Makalecin - Güncel Blog Yazıları

Worldometer’ın Koronavirüs Doneleri Ne Kadar Sağlıklı?

0 16

Yerküre genelinde 4,8 milyondan çokça kimseye bulaşan ve 319 binden çokça insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs, aylardır tüm yerküre gündemini meşgul ediyor. Alışılmış bu süreçte salgınla ilgili vaka sayısını gösteren internet siteleri de büyük bir ilgi görüyor.

İşte bu sitelerden bir tanesi de Worldometer oldu. Koronavirüs vaka sayılarını gösteren platform, o kadar tanınan bir hâle geldi ki birçok resmi kuruluş, birçok basın organı daha saygın olduğunu söyleyebileceğimiz John Hopkins Üniversitesi dataları konumuna Worldometer olgularını kaynak olarak kullanmaya başladı.

Evet Worldometer nedir?

Yalın ve tasarrufu kolay arayüzü, Google arama sonuçlarında birinci sırada çıkması ve paylaştığı istatistikler nedeniyle daha aktüel göründüğü için tercih edildiği mütehassıslar tarafından tabir edilen Worldometer’ın datalarının doğruluğu konusunda birtakım kuşkular bulunuyor.

Worldometer, aslında salgınla birlikte ortaya çıkan bir site değil. Site, salgın öncesinde yerküre nüfusu, yerküre genelindeki mevt sayısı üzere çeşitli dataları canlı olarak sunuyordu lakin sitenin popülerliğini artıran şey COVID-19 salgını oldu.

BuzzSumo isimli şirketin istatistiklerine göre geçtiğimiz yılın birinci 6 ayında Worldometer sahifeleri sadece 65 sefer paylaşılmıştı, salgından sonraysa bu rakam 2,5 milyona kadar çıktı. Sitenin günlük aldığı tıklanma sayısınınsa yüz milyonları bulabildiği varsayım ediliyor.

Worldometer internet sitesinde mahal alan haberlere nazaran salgınla ilgili olgular, basın toplantılarını gün boyunca canlı olarak izleyen milletlerarası bir ekipten geliyor. Ayrıyeten ziyaretçiler de COVID-19 vakalarını ve done kaynaklarını rapor edebiliyor.

Oxford Üniversitesi’nde mahal alan Our Data World'ün done başkanı Edouard Mathieu, Worldometer ile ilgili şu sözleri kullandı: “Worldometer, ana odak noktaları nereden olursa olsun en son sayıya sahip üzere görünüyor, muteber olsun ya da olmasın, âlâ kaynaklı olsun ya da olmasın… Kişilerin, mahsusen medya, siyasetçiler ve karar mercilerinin bu site konusunda dikkatli olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu datalar sanıldığı kadar yanlışsız değil

Haberi yazdığımız an itibariyle John Hopkins Üniversitesi’nin olgularına nazaran yerküre genelinde 4 milyon 836 bin 329 vaka bulunuyor ve hayatını kaybedenlerin yekun sayısı 319 bin 213. Worldometer’daysa bu sayılar sırasıyla 4 milyon 933 bin 198 ve 321 bin 33. Bu iki sitenin olgularını memleketimizdeki resmi kaynak olan covid19.tubitak.gov.tr ile karşılaştırdığımızda her ikisi de resmi kaynakla tutarlı ilerliyor. Ayrıyeten DSÖ’nün datalarına nazaran vaka ve irtihal sayısı, yukarıdaki her iki kaynaktan da az.

Kaynak:Webtekno

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.